Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zrekonstruované prostory Pražského hradu se otevřou veřejnosti. K vidění bude i Masarykův příbor

Zrekonstruované prostory Pražského hradu se otevřou veřejnosti. K vidění bude i Masarykův příbor

Pražský hrad v pátek a v sobotu mimořádně otevře veřejnosti reprezentační prostory. Lidé si budou moct prohlédnout některé salonky a části Hradu, které byly v létě zrekonstruovány. Otevřeny budou i další jinak nepřístupné prostory. Dnes to sdělil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Vstup bude zdarma.

Podle Ovčáčka bude den otevřených dveří jedním z úvodů „k oslavám naší stoleté republikánské tradice v roce 2018". Lidé si budou moct v nové podobě prohlédnout část salonů jižního křídla Nového paláce. „Jde o slavnostní schodiště v Matyášově bráně, Šatnu, Vstupní salon, Trůnní sál a Brožíkův salon, kde prezident republiky vykonává řadu svých ústavních pravomocí, jako jsou jmenování vlády, audience velvyslanců či přijetí cizích hlav států," uvedl Ovčáček. Rekonstrukce podle něj navazuje na prvorepublikový vzhled reprezentačních prostor za prvních československých prezidentů Tomáše Garrigua Masaryka a Edvarda Beneše.

Otevřou se i další běžně nepřístupné sály a salony v západním, středním a jižním křídle Nového paláce. Odehrávají se tu nejvýznamnější protokolární a společenské události. „Pro tuto speciální příležitost připraví hradní floristky zvláštní květinovou výzdobu," dodal Ovčáček. Prohlídku doprovodí obrazové panely, které připomenou významné události posledních let, vystaveny budou i faksimile vzácných archiválií. „Představena bude také historie a současnost Kanceláře prezidenta republiky a Správy Pražského hradu nebo aktivity prezidentů republiky v historickém srovnání," dodal mluvčí.

Lidé se budou moct podívat i na současné slavnostní stolování na Pražském hradě. K vidění bude i jídelní tabule Masaryka s jeho oficiálním porcelánovým servisem, původním křišťálem i stříbrnými příbory.

Pro návštěvníky akce bude zřízen zvláštní vstup z Hradčanského náměstí s bezpečnostní kontrolou u vchodu do reprezentačních prostor, uvedl Ovčáček. Hrad bude otevřen v pátek a v sobotu od 09:00 do 17:00. Hrad naposledy běžně nepřístupné prostory otevřel 3. června, kdy během jednoho dne přišlo zhruba 6400 lidí. Předtím byl zpřístupněn v dubnu 2015.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744