Zrekonstruované prostory Pražského hradu se otevřou veřejnosti. K vidění bude i Masarykův příbor | info.cz

Články odjinud

Zrekonstruované prostory Pražského hradu se otevřou veřejnosti. K vidění bude i Masarykův příbor

Pražský hrad v pátek a v sobotu mimořádně otevře veřejnosti reprezentační prostory. Lidé si budou moct prohlédnout některé salonky a části Hradu, které byly v létě zrekonstruovány. Otevřeny budou i další jinak nepřístupné prostory. Dnes to sdělil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Vstup bude zdarma.

Podle Ovčáčka bude den otevřených dveří jedním z úvodů „k oslavám naší stoleté republikánské tradice v roce 2018". Lidé si budou moct v nové podobě prohlédnout část salonů jižního křídla Nového paláce. „Jde o slavnostní schodiště v Matyášově bráně, Šatnu, Vstupní salon, Trůnní sál a Brožíkův salon, kde prezident republiky vykonává řadu svých ústavních pravomocí, jako jsou jmenování vlády, audience velvyslanců či přijetí cizích hlav států," uvedl Ovčáček. Rekonstrukce podle něj navazuje na prvorepublikový vzhled reprezentačních prostor za prvních československých prezidentů Tomáše Garrigua Masaryka a Edvarda Beneše.

Otevřou se i další běžně nepřístupné sály a salony v západním, středním a jižním křídle Nového paláce. Odehrávají se tu nejvýznamnější protokolární a společenské události. „Pro tuto speciální příležitost připraví hradní floristky zvláštní květinovou výzdobu," dodal Ovčáček. Prohlídku doprovodí obrazové panely, které připomenou významné události posledních let, vystaveny budou i faksimile vzácných archiválií. „Představena bude také historie a současnost Kanceláře prezidenta republiky a Správy Pražského hradu nebo aktivity prezidentů republiky v historickém srovnání," dodal mluvčí.

Lidé se budou moct podívat i na současné slavnostní stolování na Pražském hradě. K vidění bude i jídelní tabule Masaryka s jeho oficiálním porcelánovým servisem, původním křišťálem i stříbrnými příbory.

Pro návštěvníky akce bude zřízen zvláštní vstup z Hradčanského náměstí s bezpečnostní kontrolou u vchodu do reprezentačních prostor, uvedl Ovčáček. Hrad bude otevřen v pátek a v sobotu od 09:00 do 17:00. Hrad naposledy běžně nepřístupné prostory otevřel 3. června, kdy během jednoho dne přišlo zhruba 6400 lidí. Předtím byl zpřístupněn v dubnu 2015.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud