Proč je těžké v právu inovovat? Na čem pracují Kinstellar a DLA? A kdo posílá klientům čtyřlístek?

ADVOKÁTNÍ VÝBĚR JANA JANUŠE | Podzimní část koronavirové pandemie propuká v plné síle, což má svůj vliv i na advokacii a právní akce. Tento týden se konala inovativní konference Legito Legal Diruptors 2020 a není vůbec jasné, jak to bude s dalšími - některé už se odkládají na příští rok. Pokračují ale advokátní transakce i spory o Krtka. A Deloitte Legal pomáhá klientům s regenerací a pro štěstí jim posílá čtyřlístek. Potřebovat ho možná budeme všichni.

Inovovat v české advokacii, a rovněž v právu jako takovém, je těžké. Čeští právníci působí na poměrně malém trhu, což nutně limituje jakékoliv možné investice, zejména do technologií. Pokud se pak někteří, zejména mladší advokáti, snaží trh „disruptovat“, naráží na přísné zákony, regulaci České advokátní komory a často příliš pozitivisticky přemýšlející úředníky či soudce. V zahraničí je to daleko jednodušší: díky velikosti trhu, zvyku využívat advokáty a adekvátně jim platit, propracovanější legislativě a v neposlední řadě díky univerzálnější angličtině a dalším světovým jazykům, na které mohou snadněji navazovat automatizované provozy. Navíc, třeba na českých právnických fakultách se inovačními otázkami prakticky nikdo soustavně nezabývá, nevycházejí tu ani související knihy. Jednou z možností, jak se něčemu přiučit a přemýšlet i v Česku takzvaně „out of the box“, je sledovat projekt Legal Disruptors, jehož první ročník vyvrcholil za partnerství INFO.CZ konferencí Legito Legal Diruptors 2020. Ta byla vzhledem k epidemiologické situaci rovněž bezplatně streamována, a díky tomu je k vidění i zpětně.

Karlovarské právnické dny patří po desetiletí k nejrespektovanějším právnickým konferencím u nás, dlouho to byla například jediná akce, na které v Česku vystupovala soudkyně evropského Tribunálu Irena Pelikánová, obyčejně ji nevynechávali ministři spravedlnosti ani nejvyšší představitelé justice, státního zastupitelství a advokacie. Konference probíhá tradičně v červnu. Její hlavní téma, připravené ještě před pandemií, mělo být vysoce aktuální: odpovědnost. Právě vzhledem ke koronavirové krizi se ale akce nejdříve přesunula na říjen, aby před pár dny její organizátoři prostřednictvím Advokátního deníku oznámili, že bude až příští rok. Je to rozumné. Zároveň je dost možné, že to předznamenává osud dalších podzimních akcí, například rovněž náš partnerský Pražský právnický podzim teď řeší co a jak dál. 

Prý se na svět pořád dívám jako přísný prokurátor. Politikaření Senátu mi ale vadí, říká Antl

Byznys se ale naštěstí nezastavil, a tak pokračuje taktéž oznamování advokátních transakcí. „Advokátní kancelář Kinstellar poskytovala poradenství společnosti Infosys, světovému lídrovi v oblasti digitálních služeb nové generace, ohledně českých a maďarských aspektů akvizice společnosti GuideVision, předního evropského tzv. Elite partnera společnosti ServiceNow. Dalšími mezinárodními právními poradci podílejícími se na transakci byly advokátní kanceláře Osborne Clarke v Nizozemsku, Velké Británii a Německu, DLK v Polsku, Castren & Snellman ve Finsku a Sorainen v Bělorusku,“ zní například jedna z posledních novinek z advokacie. 

„Mezinárodní advokátní kancelář DLA Piper Prague asistovala společnosti Inven Capital při majetkovém vstupu do švédské technologické společnosti Eliq AB, která poskytuje software pro monitorování spotřeby elektřiny a vzorců poptávky. Inven Capital je venture kapitálový fond fungující v rámci skupiny ČEZ a investující do sektoru čistých technologií a nové energetiky,“ můžeme si pak přečíst další.

Daniela Zemanová končí v čele Soudcovské unie: Zřejmě musí přijít krize justice, až potom politici budou problémy řešit

Soudně se rovněž pořád ještě bojuje o Krtka výtvarníka Zdeňka Milera. Naposledy dal pražský Vrchní soud za pravdu společnosti Detoa Albrechtice a jejím dřevěným hračkám, a to na úkor firmy BINO, které licenci poskytla společnost Little Mole Milerovy vnučky Karolíny. Ta to ale podle dřívějších verdiktů v žádných případech dělat nemohla. „Potvrzuji, že došlo k uvedenému rozhodnutí, které věcně navazuje na již skočené řízení o platnost licenční smlouvy mezi Zdeňkem Milerem a společností Little Mole, protože však došlo k dohodě dědiců o vypořádání dědictví, další kroky jsou v rukách dědiců, když správa dědictví již byla ukončena,“ uvedl pak pro INFO.CZ Jiří Matzner, který dlouhodobě zastupoval Milenu Fischerovou, správkyni dědictví po Zdeňkovi Milerovi. 

Deloitte Legal rozesílá svým klientům publikaci Regenerace. „Nejistá doba ještě potrvá. Musíme však bez ohledu na výkyvy, které nás ještě mohou čekat, odmítnout pasivitu a zahájit Regeneraci,“ píše v jejím úvodu managing partner kanceláře Jan Spáčil. Příručku, rozebírající právní a ekonomické souvislosti aktuální situace, dostávají její adresáti rovněž se sazenicemi čtyřlístku, které si mohou zasadit. Tak snad jim vyroste a přinese štěstí.

Chcete o sobě sdělit čtenářům něco zajímavého? Ozvěte se na jan.janus@info.cz a my vaši zprávu rádi posoudíme.

SDÍLET
sinfin.digital