Benešová navrhuje Zemanovi za střet zájmů snížení platu na půl roku

Petr Dimun

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová navrhuje v kárné žalobě, kterou podala na bývalého nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, jako kárné opatření snížení platu o 15 % na půl roku. Portálu Česka justice to sdělil předseda kárného senátu pro kárná řízení se státními zástupci, soudce Nejvyššího správního soudu (NSS) Petr Mikeš.

Žádné překvapení nepřináší kárná žaloba na bývalého nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, kterou na něj minulý týden podala ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Kárné provinění, kterého se měl Zeman dopustit, spatřuje ministryně Benešová v tom, že Zeman v postavení nejvyššího státního zástupce schválil a podepsal v prosinci 2019 dovolání v trestní věci týkající se vydání osvědčení o československém občanství Josefiny Czerninové, aniž by rozhodnutí o podání dovolání delegoval na některého ze svých náměstků a upozornil na svůj vztah k věci.

Podle ministryně Benešové přitom měl k dané trestní věci osobní poměr, jelikož výsledek trestního řízení mohl mít přímý vliv na soukromoprávní pozemkový spor, ve kterém vystupuje osobní přítel Zemana, podnikatel Petr Habesberger. V tomto sporu měl navíc Zeman působit jako „zprostředkovatel“, jehož snahou bylo dosáhnout smírného řešení, přičemž inicioval a uskutečnil v průběhu roku 2014 tři schůzky s příbuzným druhé strany sporu. Jako kárné opatření navrhuje ministryně Benešová uložit Zemanovi snížení platu o 15% na 6 měsíců.

Pavel Zeman již v minulosti odmítl, že by se v postupu ve věci dopustil jakéhokoliv pochybení a nepřipustil ani neetické jednání. Jeho schůzky se soudcem Czerninem však kritizoval i zájmový spolek Unie státních zástupců.

V postupu Zemana nevidí naopak žádný problém ani nový nejvyšší státní zástupce Igor Stříž, který navíc postup tzv. aproboval ještě coby Zemanův první náměstek. Pavel Zeman dnes působí jako řadový státní zástupce Nejvyššího státního zastupitelství, pracuje v metodickém oddělení, kde jeho budoucnost vidí i Igor Stříž, který v rozhovorech pro média prohlásil, že na samotné trestní řízení není Zeman odborníkem.

Zprávu přinesl portál Česká justice

SDÍLET

Scheinherr v dopravě opakuje chyby předchozího vedení magistrátu. To dělá jen hlupák, říká Pospíšil

Jan Palička

Kdo se v poslední době pokoušel projet Prahou autem, ten na vlastní kůži zažil pomyslný dopravní očistec. Náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha sobě) je tak pod palbou kritiky nejen opozičních zastupitelů, ale i koaličních partnerů z řad Spojených sil pro Prahu. Někdejší předseda zastupitelského klubu Spojených sil Jiří Pospíšil v rozhovoru pro INFO.CZ vysvětluje, že právě oblast dopravy je něčím, na čem se magistrátní koalice dlouhodobě neshoduje. „Mrzí mě, že v oblasti dopravy nedošlo k nápravě chyb, které dělalo předchozí vedení magistrátu, a to je i důvod, proč takto otevřeně vystupuji s kritikou počínání pana radního pro dopravu Scheinherra,“ říká Pospíšil s tím, že jeho cílem není okopávání kotníků koaličního partnera, ale prosté vyslovení nesouhlasu s jeho kroky. „Když někdo opakuje staré chyby svých předchůdců a nepoučí se z nich, tak ať se na mě nikdo nezlobí, ale to dělá jen hlupák,“ dodává Pospíšil.

Přečíst celý článek
sinfin.digital