Benešová navrhuje Zemanovi za střet zájmů snížení platu na půl roku

Petr Dimun

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová navrhuje v kárné žalobě, kterou podala na bývalého nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, jako kárné opatření snížení platu o 15 % na půl roku. Portálu Česka justice to sdělil předseda kárného senátu pro kárná řízení se státními zástupci, soudce Nejvyššího správního soudu (NSS) Petr Mikeš.

Žádné překvapení nepřináší kárná žaloba na bývalého nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, kterou na něj minulý týden podala ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Kárné provinění, kterého se měl Zeman dopustit, spatřuje ministryně Benešová v tom, že Zeman v postavení nejvyššího státního zástupce schválil a podepsal v prosinci 2019 dovolání v trestní věci týkající se vydání osvědčení o československém občanství Josefiny Czerninové, aniž by rozhodnutí o podání dovolání delegoval na některého ze svých náměstků a upozornil na svůj vztah k věci.

Podle ministryně Benešové přitom měl k dané trestní věci osobní poměr, jelikož výsledek trestního řízení mohl mít přímý vliv na soukromoprávní pozemkový spor, ve kterém vystupuje osobní přítel Zemana, podnikatel Petr Habesberger. V tomto sporu měl navíc Zeman působit jako „zprostředkovatel“, jehož snahou bylo dosáhnout smírného řešení, přičemž inicioval a uskutečnil v průběhu roku 2014 tři schůzky s příbuzným druhé strany sporu. Jako kárné opatření navrhuje ministryně Benešová uložit Zemanovi snížení platu o 15% na 6 měsíců.

Pavel Zeman již v minulosti odmítl, že by se v postupu ve věci dopustil jakéhokoliv pochybení a nepřipustil ani neetické jednání. Jeho schůzky se soudcem Czerninem však kritizoval i zájmový spolek Unie státních zástupců.

V postupu Zemana nevidí naopak žádný problém ani nový nejvyšší státní zástupce Igor Stříž, který navíc postup tzv. aproboval ještě coby Zemanův první náměstek. Pavel Zeman dnes působí jako řadový státní zástupce Nejvyššího státního zastupitelství, pracuje v metodickém oddělení, kde jeho budoucnost vidí i Igor Stříž, který v rozhovorech pro média prohlásil, že na samotné trestní řízení není Zeman odborníkem.

Zprávu přinesl portál Česká justice

Červená čára se posouvá. Tanky pro Ukrajinu zbořily další tabu, ale také nasvítily dilema, které zdaleka netrápí jen Německo

Karel Barták

Stalo se to, co mnozí očekávali – kancléř Olaf Scholz podlehl tlaku spojenců a souhlasil s tím, aby na Ukrajinu směřovaly německé tanky Leopard 2, které jsou ve výzbroji desítky evropských členů Severoatlantické aliance. Německo tak podtrhlo a potvrdilo žádoucí jednotu Západu vůči ruské agresi; jeho nesmírné váhání, které tomu předcházelo, naopak demonstrovalo dilema, jež trápí německé politické představitele, a zdaleka nejen je. Dostali jsme se do schizofrenní fáze, kdy každou novou, vyšší formu vojenské pomoci bude doprovázet tento zásadní hlavolam: Jak zachovat jednotu, pomoct Ukrajině, překazit ruské plány, a zároveň se nevystavit přímému střetu s Ruskem, nepodnítit rozpoutání jaderné války a, což je také velmi důležité, nepoštvat si proti sobě domácí veřejné mínění.

Přečíst celý článek
sinfin.digital