Zemřel prezident Exekutorské komory Vladimír Plášil. V 63 letech podlehl krátké těžké nemoci

Jan Januš

26. 11. 2020 • 18:50
Prezident Exekutorské komory a pražský soudní exekutor Vladimír Plášil dnes nečekaně zemřel. „Exekutorská komora České republiky s hlubokým zármutkem dává na vědomí, že dnes 26. 11. 2020 zemřel ve věku 63 let po krátké těžké nemoci soudní exekutor JUDr. Vladimír Plášil, LL.M,“ uvedla v podvečer stavovská organizace, jíž Plášil od března 2018 vedl.

„Soudní exekutor JUDr. Vladimír Plášil, LL.M. byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR, dlouholetým členem jejího prezidia a od roku 2018 též jejím prezidentem. Od založení profesní samosprávy soudních exekutorů v roce 2001 postupně působil v mnoha dalších orgánech Komory a zasadil se o její řádné vedení a správu. V minulosti působil i v jiných právnických profesích a v Legislativní radě vlády,“ uvedla komora. 

Před dvěma roky, těsně před volbou Plášila prezidentem, mi o něm řekla bývalá šéfka Exekutorské komory Pavla Fučíková: „Je to člověk, který pro komoru dýchá. Ať má k němu kdokoliv jakoukoliv výhradu, je velmi pracovitý a je na něj stoprocentní spolehnutí. Vystupuje profesionálně, možná není tak razantní, jak by možná někdo chtěl, ale je otázka, jestli máme být tak razantní. Hlavou zeď neprorazíme, to se ukázalo.“ A na takovémto hodnocení Vladimíra Plášila by se patrně většina lidí shodla.

„Několikrát jsme se utkali v médiích i u soudu. Nikdy to nebyly ale vyostřené a iracionální hádky a kolegy jsem si vážil pro jeho důstojné a férové vystupování. V zákulisí jsme si i hezky popovídali. Upřímnou soustrast jeho blízkým,“ napsal o něm dnes na Twitter advokát Petr Němec, který proslul jako bojovník s nespravedlivými exekucemi. 

„Nebyli jsme největší přátelé, v mnohém jsme se neshodli, v mnohém naopak ano. Toto je ale vždy smutné čtení. Upřímnou soustrast rodině,“ uvedl Radek Hábl, který stojí za Mapou exekucí.

„Bylo mi ctí s ním jako předseda Podvýboru pro exekuce, insolvence a oddlužení spolupracovat, je mi líto, že novelu exekučního řádu už společně nedokončíme. Čest jeho památce!“ sdělil poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL)

Plášil byl před vznikem profese soudních exekutorů advokátem a ještě dříve prokurátorem, zejména na svou činnost v rámci trestního řízení i v posledních letech rád vzpomínal. Intenzivně se zajímal o historii, udivoval svými detailními znalostmi zejména 20. století a skvělou pamětí.

„JUDr. Vladimír Plášil, LL.M., byl vždy otevřen novým nápadům a dotazům svých kolegů, kterým se snažil co možná nejvíce pomáhat. Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci Komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení Komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci. Za jeho působení v prezidiu posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v rámci Mezinárodní unie soudních exekutorů (UIHJ), v jejímž užším vedení jsou nyní i členové Komory,“ vzpomněla na Vladimíra Plášila dále Exekutorská komora. „Detaily týkající se posledního rozloučení budou upřesněny podle rozhodnutí rodiny,“ dodala.

Exekutorskou komoru nyní patrně povede viceprezident Jan Mlynarčík. Pětičlenné prezidium má rovněž pět náhradníků. Po nástupu náhradníka za Vladimíra Plášila prezidium nejspíše zvolí nového prezidenta Exekutorské komory.

Na úmrtí Vladimíra Plášila upozornil na Twitteru Tomáš Nahodil z Lidových novin.

SDÍLET