Čína si může koupit celou EU, ta by ji tedy neměla přehlížet, říká profesor Michal Tomášek

Jan Januš

Čína řeší, jak bude vypadat právo na chystané obchodní trase Hedvábné cesty. Evropská unie ale zatím stojí spíše v pozadí. Červencové konference na toto téma se totiž podle profesora Michala Tomáška, proděkana pražské právnické fakulty a předního experta na právní systémy Dálného východu, oficiálně neúčastnil v Pekingu žádný její zástupce. Čína teď podle něj prosazuje, aby se spory řešily podle singapurského či hongkongského práva. „Je to každopádně velká výzva pro mezinárodní mediační kanceláře, možná by to zajímalo i některé naše mediátory. Půjde o velký byznys,” upozorňuje profesor Tomášek v rozhovoru pro INFO.CZ.

V Pekingu nedávno proběhla konference o projektu Hedvábné cesty, které jste se jako jediný zástupce České republiky účastnil. Jak to na konferenci vypadalo?

Šlo o konferenci o velkém projektu Pás a cesta, který ohlásil v roce 2013 čínský prezident Si Ťin-pching. Od té doby se o něm hodně diskutuje, jako pás má totiž obepnout celý svět s výjimkou amerického kontinentu. Jde o ekonomicky mimořádně zajímavý projekt. Z hlediska práva ale pro nás bylo dlouho záhadou, jak bude všechno upraveno, tento pás totiž bude prostupovat různými právními režimy, právními řády, systémy práva kontinentálního, islámského i common law. Letos tedy uspořádalo čínské ministerstvo zahraničních věcí mezinárodní fórum, kde zejména čínští kolegové představili své představy, jak bude právní prostředí projektu vypadat.

Kdo se této konference účastnil?

Spíše kolegové z jiných než evropských unijních zemí. Bylo tam zastoupeno Rusko, Bělorusko či Srbsko, africké státy, samozřejmě Singapur, Hongkong a další země. Ze členských zemí EU či zástupců Evropské komise tam oficiálně nebyl nikdo. Já jsem se účastnil jako představitel akademické obce členského státu, byli tam také právníci z Německa a z Rakouska, spíše ale ze soukromých advokátních kanceláří, které by se případně mohly zabývat arbitrážní aktivitou.

Ptát se na trestní řízení podle informačního zákona bude zbytečné. Úřady již nemusí zdůvodňovat neposkytnutí údajů

sinfin.digital