Drnec: Lobbing bývá i zcela legální a legitimní, diskutujme o jeho pravidlech

Filip Drnec

25. 10. 2019 • 14:30

GLOSA FILIPA DRNCE | Jejich revírem jsou kavárny, restaurace a bary v okolí parlamentních a ministerských budov. Jejich tempo je vražedné. Jejich protivníky jsou neúplatní a nezkorumpovatelní. Lobbisté pracují ve dne v noci. Jejich společným znakem je častý pohyb na hraně zákona, (přinejmenším) milionové příjmy plynoucí z dividend offshorových struktur a záhadně úspěšná, avšak důkladně medializovaná snaha vyhnout se zápisu do trestního rejstříku.

Podobné představy české veřejnosti o lobbistech nejsou vůbec ojedinělé. Ačkoliv lobbing představuje disciplínu, kterou moderní demokracie nutně potřebuje, v České republice dosud chybí jeho zákonná úprava, a tak je za lobbistu označován kdekdo. Pokusů o přijetí vhodného právního předpisu přitom bylo několik.

Možná právě kvůli tomu, že lobbing známe pouze z médií a sociálních sítí, se jeho hlavními reprezentanty stávají kontroverzní podnikatelé a vlivní přátelé politiků u moci, kteří jsou často v hledáčku novinářů.

V moderně-demokratickém pojetí je lobbing zcela legitimní a legální činností. Jde totiž o akt, spočívající v komunikaci specifických zájmů určitého okruhu osob vůči veřejnému funkcionáři, který má na prosazení takových zájmů bezprostřední vliv.

Lobbisté jako zástupci těchto zájmových skupin či sdružení jsou často nositeli přesných informací, které veřejný funkcionář či zákonodárce (lobbovaný, chcete-li) postrádá. Zejména v případě technických předpisů (jako je například zákon o chemických látkách a chemických směsích) totiž nelze očekávat, že je zákonodárce i věcným odborníkem.

V každém případě takové jednání ale nesmí být spojeno s korupčním (proti)plněním, naopak – musí být zcela transparentní, etické a v souladu se zákonnými pravidly. Několikátou snahou o jejich zavedení je vládní návrh zákona o lobbování, který je aktuálně v Poslanecké sněmovně.

V případě jeho úspěšné legislativní cesty by tak Česká republika mohla značně posílit transparentnost legislativního procesu, zároveň tím může přispět k vnímání lobbingu jako legitimní činnosti a zařadit se tak po bok vyspělých demokratických států.

Právě z těchto důvodů se na právní souvislosti lobbingu podíváme ve volné sérii textů na INFO.CZ podrobněji.

Mgr. Filip Drnec je ředitelem advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný.

SDÍLET