Januš: Kvůli zavřeným hranicím musí na vládu zakleknout právníci. Je nutné vidět jí do karet

Jan Januš

21. 04. 2020 • 17:30

KOMENTÁŘ JANA JANUŠE | Trvání nouzového stavu a plánované dlouhodobé uzavření hranic vzbuzují rostoucí kontroverze. Stále více právníků se nechává slyšet, že jsou to protiústavní kroky. Odpovědně to posoudit od stolu je ale obtížné. Jak už naznačil třeba Jan Wintr na ČT24, chybí nám relevantní podklady, na jejichž základě patrně vláda činí to, co činí. Na místě je proto maximální transparentnost všeho a všech, a to včetně Ústavního soudu, který patrně právě dnes o prvních souvisejících problémech jedná. Ve chvíli, kdy se zdá, že se riziko nákazy pomalu snižuje, už vláda nemůže dostávat bianco šek na další omezování našich životů.

Jedním z vůbec nejdůležitějších práv je teď to na informace. Jen pak totiž můžeme aktuální stav hodnotit. Právníci, kteří chtějí vstupovat do veřejného života, by v první chvíli měli napnout maximum sil právě k získání informací, jimiž se vláda řídí. Nejde jen o pověstný zákon o svobodném přístupu k informacím, ale i o další postupy, jimiž se lze co nejrychleji dostat k relevantním datům, analýzám a plánům. Nebo naopak k tomu, že nic takového neexistuje a vláda vedená Andrejem Babišem (ANO) naslouchá epidemiologům v čele s náměstkem ministra zdravotnictví Romanem Prymulou až příliš poslušně. Tedy bez patřičného proporčního zvažování zásahů, které do našich práv zdravotnická opatření přinášejí.

Pokud jsme měli pro něco pochopení v březnu, tlačeni časem, obavami i nepříznivými zprávami ze zahraničí, a mnozí z nás byli ochotni se v tak bezprecedentní situaci části svých práv skutečně vzdát, nyní už jsme někde jinde. Nebezpečí je dost možná menší, alespoň soudě dle zveřejňovaných čísel nově nakažených.

Je tedy nutné dál setrvávat v nouzovém stavu? Potřeba rychlého nákupu zdravotních pomůcek mimo standardy zadávacího řízení, o které často mluví vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), byla nezpochybnitelná v prvních dnech krize, ale je i nyní? Jak stále hlasitěji zaznívá od právníků i politiků, vláda například může rychle novelizovat zákon o zadávání veřejných zakázek.

Nebo je to opravdu všechno složitější a jsme stále ve stejné situaci jako v březnu? Musíme mít jasno. Máme tedy zejména právo na informace. A to nejen na ty, které dostáváme v píárové, značně zjednodušené a mnohdy populistické podobě na vládních tiskových konferencích. Máme právo na neutrální informace, které si můžeme sami vyhodnocovat. Opatřit si je ale patrně budeme muset sami.

K opatřením se brzy začne vyjadřovat Ústavní soud. Jeho plénum patrně rokuje o prvních stížnostech právě dnes. Další se k němu pohrnou, například kvůli zakázanému cestováním do ciziny se na něj chtějí podle České justice obrátit i někteří senátoři.

Zatím to vypadá, že ani Ústavní soud nám ale neřekne více, než bude nutné. Není přece dobře, abychom se o tom, v jaké fázi řešení koronavirových stížnosti je, pouze dohadovali. O dnešním jednání pléna píše Česká justice, v oficiálním harmonogramu jej ale nenajdeme. „Jednání pléna jsou neveřejná, a to včetně jejich programu. Až Ústavní soud o některé ze stížnosti rozhodne, budou o tom jako první samozřejmě informováni účastníci řízení a poté budou rozhodnutí zpřístupněna veřejnosti. Kdy soud rozhodne, mi zatím není známo,“ reagovala na dotaz INFO.CZ tisková mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková.

Teď už ale zkrátka musíme vědět, co se kolem nás děje. K vypisování bianco šeků už není důvod. Vůbec pro nikoho.

SDÍLET