Januš: Kvůli zavřeným hranicím musí na vládu zakleknout právníci. Je nutné vidět jí do karet

Jan Januš

KOMENTÁŘ JANA JANUŠE | Trvání nouzového stavu a plánované dlouhodobé uzavření hranic vzbuzují rostoucí kontroverze. Stále více právníků se nechává slyšet, že jsou to protiústavní kroky. Odpovědně to posoudit od stolu je ale obtížné. Jak už naznačil třeba Jan Wintr na ČT24, chybí nám relevantní podklady, na jejichž základě patrně vláda činí to, co činí. Na místě je proto maximální transparentnost všeho a všech, a to včetně Ústavního soudu, který patrně právě dnes o prvních souvisejících problémech jedná. Ve chvíli, kdy se zdá, že se riziko nákazy pomalu snižuje, už vláda nemůže dostávat bianco šek na další omezování našich životů.

Jedním z vůbec nejdůležitějších práv je teď to na informace. Jen pak totiž můžeme aktuální stav hodnotit. Právníci, kteří chtějí vstupovat do veřejného života, by v první chvíli měli napnout maximum sil právě k získání informací, jimiž se vláda řídí. Nejde jen o pověstný zákon o svobodném přístupu k informacím, ale i o další postupy, jimiž se lze co nejrychleji dostat k relevantním datům, analýzám a plánům. Nebo naopak k tomu, že nic takového neexistuje a vláda vedená Andrejem Babišem (ANO) naslouchá epidemiologům v čele s náměstkem ministra zdravotnictví Romanem Prymulou až příliš poslušně. Tedy bez patřičného proporčního zvažování zásahů, které do našich práv zdravotnická opatření přinášejí.

Pokud jsme měli pro něco pochopení v březnu, tlačeni časem, obavami i nepříznivými zprávami ze zahraničí, a mnozí z nás byli ochotni se v tak bezprecedentní situaci části svých práv skutečně vzdát, nyní už jsme někde jinde. Nebezpečí je dost možná menší, alespoň soudě dle zveřejňovaných čísel nově nakažených.

Přehledně: 10 zásadních změn, které přináší do zákonů lex covid

sinfin.digital