Politikům dochází nápady, tak je na čase soudnictví

Václav Vlk

GLOSA VÁCLAVA VLKA | Glosář je v zásadě od toho, aby glosoval události v justici, ale mám pocit, že tak, jak se ochladilo, zhoršilo se s blížícími se volbami politické počasí a výstraha před bouřemi „blbostí“ je zcela na místě.

Než přikročím k českým luhům a hájům, odskočím si na Slovensko, kde se stalo překonávání mezí takřka standardem. Úplně nevím, jak to nazvat, ale výraz šílenství už začíná být skoro slabý. Nejnověji došlo na Slovensku k obvinění vyšetřovatelů NAKA, že chtěli stíhat pracovníky inspekce za to, že vyšetřovali vyšetřovatele NAKA, přičemž inspekce stíhá i svého prozatímního šéfa. V tomto neuvěřitelném příběhu věc došla tak daleko, že všech pět obviněných policistů vzal soud do vazby. Protože česká média o slovenských případech moc neinformují, není možné znát všechny detaily a možná ani na nich vůbec nezáleží.

Signifikantní jsou totiž růžky, které vystrkují političtí reprezentanti. Slovenští političtí reprezentanti, kteří už „vyzývají poctivé soudce, prokurátory i policisty, aby bojovali a byli aktivní v obraně práva a nedali se zastrašit“. Druzí politici pak hovoří o rozvratu právního státu.

Zdálo by se, že toto šílenství k nám nemůže přeskočit, ale opak je pravdou. České justiční prostředí má svoje provozní problémy, ale rozhodně nikde netrpí systémovým strachem z politické reprezentace, nebo obavou, že jakýkoliv zásah proti politickému vedení může někoho ohrozit, nebo dokonce existenčně zlikvidovat. Přesto jsou největším nebezpečím extremisté v politice, kteří už využívají jakoukoliv příležitost, aby se po justici vozili a něco vymýšleli. A jak to tak bývá, cesta do pekel je dlážděna dobrými předsevzetími.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Kdo horuje za vytváření dalších statistik sledování rozhodování soudů?
  • A co znamená další plánovaná kontrolou NKÚ na Ministerstvu spravedlnosti?
sinfin.digital