Státoprávní novinky v programu budoucí vlády? Zatím zataženo!

Karel Havlíček

PRÁVNÍ FILOZOFÓRUM KARLA HAVLÍČKA | Máme slavně po volbách, teď už dokonce i vládu v demisi, takže – jak se dalo očekávat – znovu se hlásí dobové trvalky. Pozitivních novinek se zatím příliš mnoho neobjevilo. Protože mne zajímají především ty, které se týkají státu a práva, poklesla mi brada, když jsem z veřejných zdrojů (v překladu: z mediálních spekulací) vyrozuměl, co jsou hlavní priority vítězné koalice přímo k těmto tématům vztažené.

Protože se různé veřejné zdroje (v překladu: mediální spekulanti) ve výčtech mnohdy liší, vyjdu z přehledného materiálu, který publikovaly v tento týden Lidové noviny v boxu „Co chce prosadit pětikoaliční vláda“.

Jedno z bezprostředně spojitých témat se nazývá „Správa země, digitalizace“. To zní slibně. Dokud se ovšem nepodíváte do střev. „Inventura státních agend a zrušení zbytečných úřednických míst“ je „novinka“, kterou si můžeme přečíst v jakémkoliv vládním programu posledních šedesáti let (ano, již za starého režimu). Nikdy se neuskutečnila a ani tato vláda, které nestačí dosavadní ministerské židle (počet slimáčků ku kapustičce), ji realizovat nebude. To by se totiž mohlo stát pouze změnou stovek zákonů. Třeba dámám a pánům v radě ministrů ještě nikdo nevysvětlil, že žádná státní agenda bez zákonného podkladu existovat v právním státu nemůže a personální debyrokratizaci spočívající v převedení tisíců bílých límečků do výroby už vyzkoušely jiné režimy. Snad nikoho nenapadá spoléhat na takovou inspiraci, když ve skutečnosti úřednické stavy trvale rostou a dlouhodobě s tím i úřednické platy (více než mzdy v hospodářské sféře) … Jestli je cestou k debyrokratizaci třeba „zavedení podatelen, kde lze vyřídit komunikaci se státem, pokud to člověk nechce dělat on-line“, jsem z toho jelen, ale budu se těšit, že racionalizaci a efektivizaci státní správy zajistí paní v podatelně.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co zarazí v plánech údajně středopravé vlády?
  • A proč je potřeba se zaměřit na funkčnost státu?
sinfin.digital