Učme právo už na základních školách, vyzývá šéf Nejvyššího soudu. Pomohlo by to něčemu? Komentář J. Januše

Jan Januš

Právní výuka na základních a středních školách je nedostatečná, kritizuje současný stav věci předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal. Pocit, že jsou některá soudní rozhodnutí nespravedlivá, podle něj pramení právě ze špatného právního povědomí a nedostatečné vzdělanosti. Tento dojem pak snižuje úctu k právu a může vést až k právnímu nihilismu, obává se Šámal. Jeho slova jsou namístě, razantní změnu ale potřebuje celý systém i myšlení a chování právníků.

Odstraňme stigma práva jako odcizeného nástroje určité skupiny lidí, vyzval předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal na sympoziu Trestní právo a trestní politika, další akci Pražského právnického podzimu.

Podle něj je tak nutná podpora výchovy, vzdělávání a budování úcty k právu. Právní vědomí společnosti a její vzdělání v právních otázkách tedy nejsou uspokojivé. Podle Šámala ale za to vlastně lidé nemohou. Mají totiž velmi omezené možnosti, a to kvůli komplexnosti a kvantitě právních textů a navazující judikatury.

Předseda Nejvyššího soudu, profesor trestního práva a hlavní autor trestního zákoníku má ve své nesmlouvavé kritice dozajista pravdu. A souhlasit lze i s jeho návrhy na možné zlepšení – s vytvořením informačního zázemí i se zintenzivněním právního vzdělávání už na základních a středních školách.

Sexuální obtěžování za zdmi europarlamentu: Je čas prolomit ticho, oběti sdílejí své příběhy

sinfin.digital