Náhrada škody v řádu miliard? Soud nemusí řešit, zda je splacení reálné. Stát ale dostane víc než při propadnutí majetku

Jan Januš

Státní zástupce navrhl v kauze spojené s privatizací OKD uložit obžalovaným, kteří ale svou vinu odmítají, vedle trestu také povinnost nahradit škodu ve výši 5,7 miliardu korun. Pro většinu z nás jde o astronomickou sumu, prakticky mimo realitu. K tomu ale soud vůbec nemusí přihlížet. Odhlédněme od tohoto případu. Soud se totiž obecně nemusí zabývat tím, zda člověk zvládne peníze do konce života splatit. Pokud škoda dosáhne opravdu obrovské výše, stát se může domoci více peněz, než kdyby soud uložil trest propadnutí majetku.

V hypotetickém případě tak může soudce státnímu zástupci kývnout i na násobně vyšší částku. Pokud by tedy odpovídala způsobené škodě.

Podle místopředsedy České advokátní komory Tomáše Sokola ale nelze takovýto návrh, a ani případné rozhodnutí soudu, hodnotit obecně: „Jde totiž o to, zda je nárok uplatněn poškozeným důvodně, to je vždy velmi individuální záležitost.“ Jinými slovy tedy záleží hlavně na tom, jak vysoká škoda vznikla.

Neztrácí už Rychetský důstojnost? Justiční hru nemusí pískat za každou cenu. Komentář Jana Januše

sinfin.digital