Neřešte spory taxikářů a Uberu novým zákonem. Legislativy je příliš a často není třeba, vzkazují experti

Petr Holec, Jan Januš

02. 03. 2018 • 13:53

Poslanci se i tento týden intenzivně přetahovali o znění dalších nových zákonů. Někteří z nich třeba chtějí měnit daňový řád, podle jiných už ale bude toho státního šmírování až příliš. Pořád se také hraje o obecné referendum, které se může stát v aktuální společenské atmosféře časovanou bombou. K tomu taxikáři opět zablokovali Prahu. Chtějí si vynutit novou legislativu a dost možná se jim to podaří. Jakoby nestačilo těch zhruba deset tisíc zákonů, o nichž mluví místopředseda České advokátní komory Robert Němec. Týden v právu, tentokrát spíše monotematicky, komentuje Jan Januš.

 

Před týdnem jsem se přímo na tomto místě podivoval nad předpisy, které právě vyšly ve Sbírce zákonů. Kladl jsem otázku, zda opravdu musí být do této sady zahrnuta také podrobná rybářská pravidla. A hned toto pondělí vyšlo ve Sbírce zákonů „nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 74/2015 Sb., o podmínkách poskytování dotací na opatření dobré životní podmínky zvířat, ve znění pozdějších předpisů”.  Co k tomu dodat?

Nechci budit dojem, že mám snad něco proti zvířatům. Vůbec ne. Jen mi tyto předpisy úplně nezapadají k občanskému či trestnímu zákoníku, daňových pravidlům nebo třeba zákoníku práce a jejich častým změnám.

Pokud je za právo považováno skoro všechno, nemůžeme se divit, že každý rok vznikne tolik nových paragrafů. Karel Havlíček vypočítává v komentáři pro INFO.CZ absolutní počty ročně přijímaných právních předpisů a ta čísla jsou opravdu tristní. Místopředseda České advokátní komory Robert Němec zase mluví o 10 tisících platných zákonů. Kdo se pak má v tom všem vyznat?

Chápu, že se musí určitá pravidla, vzhledem k dalším pravidlům, nastavit právě zákonem, nařízením vlády či vyhláškou. Ale o to mi právě jde, není tady prostor pro rozsáhlou ideovou změnu? Alespoň o tom zkusme debatovat, když už nic jiného. Takovou věc by samozřejmě nebylo možné uchvátat, muselo by jít o dokonale promyšlenou reformu celého systému.

Nový zákon kvůli Uberu? Nesmysl

Do těchto diskusí skvěle zapadají také debaty vedené nad anketou Zákon roku, pomocí níž hledají právě v těchto dnech poradenská skupina Deloitte a její advokátní kancelář Ambruz & Dark Deloitte Legal ve spolupráci s dalšími partnery nejlepší legislativní počinu roku 2017. Například již zmíněný místopředseda České advokátní komory Robert Němec na souvisejícím kulatém stole  expertů připomněl, že vlády se vždy snaží připravit novou legislativu. Přitom by řadu problémů šlo řešit jen pomocí implementace a interpretace.

Odborníci se podivovali nad tím, že by například kvůli současným sporům společnosti Uber a českých taxikářů vznikl nový zákon. Podle Roberte Němce, ale například i podle Marty Novákové, prezidentky Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, by bylo možné vše vyřešit v rámci stávající legislativy. Podle Novákové je dokonce nesmysl hledat v tomto případě novou legislativu.

Hořekovalo se také nad špatnou úrovní legislativního procesu. Právě podle Marty Novákové se jeho negativa promítnou v každém zákoně, i když jej na začátku provázejí dobré úmysly. Smutnilo se například také nad tím, že se o nových pravidlech začíná diskutovat příliš pozdě, až ve chvíli, kdy záměr vstoupí do legislativního procesu.

Co s tím vším? Musíme si říct o změnu.

Za jeden nový zákon dva zrušme

Na debatě tak přišly na přetřes, vesměs v pozitivním, také různé zahraniční koncepty ke zkvalitnění legislativy, nebo alespoň snahy o její účinnější ukočírování. Například: Když jeden nový zákon přijmeme, jeden (nebo raději dva) zrušíme.

Mluvilo se rovněž o nápadu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který nechce podnikatele trestat za jejich první prohřešek. Třeba podle advokátky Moniky Čírtkové jde ale vlastně o špatnou zprávu. Stát tak uznává, že jeho pravidla jsou tak nepřehledná, že je snad ani nejde dodržovat.

Advokát Tomáš Babáček, který je hlavní tváří ankety Zákon roku, pak otevřel například možnost uzavírání veřejnoprávních smluv či přijímání dobrovolných standardů. Když se vrátím k tomu rybníkářství, nebyla by to cesta?

SDÍLET