Mají se české firmy bát hromadných žalob? V USA je stojí desítky miliard

Lenka Petrášová

Na konci července odešel na vládu návrh zákona o hromadných žalobách, Ten by umožnil zejména spotřebitelům snadněji se domáhat vlastních práv, například při reklamaci vadných výrobků. Ministerstvo spravedlnosti pod vedením Marie Benešové vyhovělo některým výtkám, odhlašovací systém žalob například nahradil přihlašovací. Možní poškození by tak neměli být do skupiny hromadně žalujících zahrnuti, aniž by se o tom dozvěděli a museli se pak sami aktivně odhlásit. Někteří odborníci ale návrh stále kritizují.

K čemu jsou hromadné žaloby dobré? K ochraně „malých práv“, která se jednotlivci mnohdy nevyplatí soudně vymáhat osamoceně. Smyslem hromadné žaloby je sdružit velké množství nároků z porušení „malých práv“ do jednoho řízení a jednat společně.

„Hromadné žaloby jsou někdy kritizovány jako výtvor nenasytných amerických právníků, který u nás nechceme. Lze to ovšem vidět i jinak. Využití hromadných žalob by v našem zasmrádlém rybníčku narušilo papalášský konsensus na tom, že se práva spotřebitelů, pacientů a občanů prostě nedodržují, pokud je někdo dost velký a silný. Spousta zákonných práv zůstává jen na papíře, nikdo je nevymáhá – takže na trhu se vyplatí lhát, podvádět, okrádat zákazníky a ohrožovat zdraví. Výsledkem je nedůvěra na trhu, neefektivita služeb a všeobecná blbá nálada,“ říká k zákonu Ondřej Dostál, specialista na zdravotnické právo a spolupracovník PwC Legal. Ten má mimo jiné za sebou právě i americkou zkušenost s hromadnými pacientskými žalobami.

Vláda rozhodne, jestli půjdeme americkou cestou

Inspirací právě americkou předlohou zákona se netají ani české Ministerstvo spravedlnosti.

Právě v USA se dobře ukazuje, jak hromadné žaloby vlastně fungují a jaké mají výhody i nevýhody. A výdaje firem v USA na hromadné žaloby stále rostou. V roce 2016 dosáhly 2,17 miliardy dolarů (více než 47 miliard korun), v roce 2017 přesáhly 2,25 miliardy dolarů (téměř 50 miliard korun) a loni podle průzkumu americké advokátní kanceláře Carlton Fields vystoupaly na nové maximum – 2,46 miliardy dolarů. Odhaduje se, že letos se výdaje ještě navýší.

Holec: Plody bezpohlavní revoluce. Kdo může za obskurní kemp bílých heterosexuálů?

sinfin.digital