Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ANALÝZA: CEFC kupcem televize Nova? Kolem populární stanice krouží čínští propagandisté

ANALÝZA: CEFC kupcem televize Nova? Kolem populární stanice krouží čínští propagandisté

O nákup nejsledovanější české televize Nova projevili zájem Číňané ze skupiny CEFC. Ve spolupráci s česko-slovenskou skupinou Penta, jak informovala agentura Reuters, jsou adeptem na obchod odhadem za víc než 10 miliard korun. Pro český mediální trh by se jednalo o zcela zásadní proměnu. Zákulisí čínského investora popisuje analýza Kateřiny Procházkové.

 

CEFC již dříve nakoupila podíly v mediálních společnostech Empresa Média a Médea, jež provozují mimo jiné Televizi Barrandov nebo vydávají časopis Týden. Později z nich zase vystoupila, údajně pro osobní neshody mezi většinovým vlastníkem Jaroslavem Soukupem a hlavním představitelem CEFC v Česku Jaroslavem Tvrdíkem. Epizoda nicméně ukazuje, že zájem CEFC o vlivná česká mainstreamová média je dlouhodobý. Proč se ale čínská energetická firma o tuzemské televize a tisk tolik zajímá?

Předseda CEFC Jie Ťien-ming – od roku 2015 čestný poradce prezidenta Zemana – prohlásil před rokem v jediném známém interview s americkým časopisem Fortune: „Následujeme úzce strategii státu. Mapujeme naši podnikovou strategii podle té státní.“ Připomeňme, že státní politika splývá v Číně s politikou komunistické strany. Jednou ze současných priorit Komunistické strany Číny je posílení „diskurzivní moci“, tedy především mediálního vlivu v zahraničí.

Generální tajemník Strany Si Ťin-pching vyzývá čínské propagandistické orgány, aby „dobře vyprávěly čínský příběh“, tedy šířily pozitivní obraz Číny v zahraničí. Současně jim přikazuje, aby se „jmenovala Strana“, tedy sloužila zájmům Komunistické strany Číny (dříve sloužila média v Číně oficiálně „lidu“).

V Číně probíhá v současné době již několik měsíců intenzivní kampaň proti „cizím vlivům“. Současně se země snaží o mediální expanzi do zahraničí. Podobně jako v obchodu obecně, i zde Peking využívá základní nerovnováhy v přístupu na mediální trhy – zatímco ten čínský je čím dál uzavřenější, západní trhy zůstávají otevřené dokořán. To umožňuje čínským komunistům potlačit nežádoucí informace pro domácí obyvatelstvo (v poslední době se o to už příležitostně snaží i v zahraničí) a současně bez omezení šířit svou propagandu v cizině.

Investor s korupčním potenciálem

Společnost CEFC v současné době čelí obrovskému mezinárodnímu korupčnímu skandálu. Představitel jejího neziskového křídla, hongkongský politik Patrick Ho, byl v úterý zatčen v New Yorku a obviněn z uplácení několika afrických vládních činitelů, včetně prezidenta Čadu, ve prospěch společnosti CEFC.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Patrick Ho se jinak v poslední době věnoval především šíření pozitivního obrazu Číny, hlavně propagaci iniciativy Pás a stezka (známé též jako Nová hedvábná stezka), kterou popisoval jako lepší a spravedlivější vizi globalizace. Jak by taková vize spravedlivější globalizace vypadala v praxi, demonstroval sám svou činností v Africe.

CEFC China Energy podíl na aféře své neziskové nadace odmítá.

Dalším propagátorem Pásu a stezky je předseda potenciálního investora v TV Nova, společnosti CEFC Energy Jie Ťien-ming. Jako „odborník na východní Evropu a iniciativu Pás a stezka“ se počátkem roku stal politickým poradcem významné pročínské hongkongské političky Reginy Ip, která se proslavila snahou zavést v Hongkongu v roce 2003 zákon na ochranu vnitřní bezpečnosti, který měl m.j. okleštit svobodu projevu v této autonomní oblasti Číny.

Potlačit kritickou diskuzi se společnost CEFC pokusila prostřednictvím svého právního zastoupení v ČR – advokátní kanceláře Pokorný, Wagner & partneři – i na české mediální scéně, když rozesílala redakcím českých listů výhružné předžalobní výzvy, aby se zdržely informování o působení předsedy Jie Ťien-minga v organizaci CAIFC, považované za veřejnou tvář čínské vojenské rozvědky. Předseda Jie měl přitom informaci o tomto působení uvedenu ve svém oficiálním životopise.

Přátelská mediální výměna v Literárních novinách a Právu

CEFC je tedy velmi zvláštní volba investora pro vlivnou českou televizní stanici. Navíc to není jediná snaha o průnik čínských komunistů do českých médií. Letošní rok je oficiálně Rokem mediální výměny iniciativy 16+1 (regionální sdružení východoevropských států pro spolupráci s Čínou). V rámci této aktivity vydala různá zúčastněná média, včetně těch českých, řadu výstupů. Literární noviny například spolupracovaly s velkým stranickým listem Kuang-ming ž -pao na čtyřech rozsáhlých článcích, včetně přílohy o česko-čínské spolupráci v oblasti kultury. Zástupce šéfredaktora tohoto vládního listu Šen Wej-sing (Shen Weixing) během setkání v Praze květnatě vyzdvihoval spolupráci v rámci iniciativy Pás a stezka, při níž právě média hrají důležitou roli.

Spolupráci upevnila Čínská ambasáda v Praze i s deníkem Právo, v němž vyšly v rámci inzerce dvě placené přílohy. První v době návštěvy prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze v roce 2015 a druhá letos v říjnu k oslavám výročí založení Čínské lidové republiky. Placené přílohy jsou oblíbeným nástrojem Oddělení propagandy ÚV KS Číny pro průnik na cizí mediální trhy a objevují se po celém světě, včetně renomovaných listů. Osmistránková příloha v Právu je však nezvyklá tím, že vedle převzatých textů zde několik článků napsali kmenoví redaktoři těchto novin z ekonomické a zahraniční redakce. Inzerce, nota bene politická inzerce cizího státu, tak doslova splývá s redakčním obsahem. Cena, kterou čínská strana údajně za přílohu zaplatila, přitom nedosahovala ceny běžné inzerce. V Roce mediální výměny je třeba vycházet čínské straně vstříc.

Článek vznikl v rámci projektu Sinopsis

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link