Články odjinud

ANALÝZA: Proč teď, proč takhle? Arabská média zaplavila po úderu skepse, Asadův list mlčel

ANALÝZA: Proč teď, proč takhle? Arabská média zaplavila po úderu skepse, Asadův list mlčel

Prezident Bašár Asad se dnes setkal s delegací představitelů „konference jednoty islámské obce“, která se koná v Damašku a zdůraznil, že „hlavním nástrojem, který náš nepřítel využívá, je zasévání rozkolu, podporování extremismu a vytváření intelektuálních a náboženských rozporů mezi příslušníky jednoho národa“. Muslimové musí být jednotní, aby přestáli plány, které s nimi má Západ, jehož jediným záměrem je věřící rozdělit. Delegace konference vyslovila Sýrii, jež statečně čelí výhružkám Spojených států a Západu, obdiv. Pogratulovala také syrskému lidu, armádě a vedení země k velkým vítězstvím, jichž dosáhli, a zdůraznila, že konečné vítězství ve válce s terorismem je nadosah a Sýrie nadále zůstane domovem umírněnému islámu tváří v tvář radikální extremistické ideologii. Tolik k nočnímu útoku spojeneckých sil v podání syrského deníku al-Watan. Nač znepokojovat syrský lid něčím, jako je bombardování, nebo dokonce informacemi o tom, proč k němu došlo.

V sousedním Jordánsku se média k celé noční akci staví poměrně chladně. Deník ad-Dustúr ji zmiňuje jen jednou agenturní zprávou na pár řádků a věnuje se spíše otázce nutnosti vyšetřit, zda skutečně došlo v Dúmá k použití chemických zbraní, což by měly podle jejich informací stanovit hned dvě nezávislé komise – jedna z Organizace pro zákaz chemických zbraní a druhá z OSN. Více se aktuálním událostem věnuje ve svém komentáři Jásir az-Za’átra, který tvrdí, že „Trump nepřestal blábolit od chvíle, kdy byl zvolen prezidentem“, a jeho výkřiky na twitteru před útokem nejsou nic nového. K celé akci se staví velice skepticky a podle jeho názoru vůbec nic nezmění. Bude to jednorázové plácnutí do vody ve vleklé válce.

„Situaci ani trochu nepomáhá absence vedení. Region bude krvácet, dokud Chameneí nepochopí, že musí navázat dialog s Tureckem a Araby,“ píše v závěru komentáře Za’átra. Nejvýraznější stanovisko tak nakonec přináší karikatura dne, na které se o berli opírá zraněné syrské dítě bez nohy, k němuž se otáčí zády dospělý muž, jenž chová v náručí psa a pláče nad jeho ovázaným ocáskem, obrázek doplňuje nadpis „pokrytecké mezinárodní společenství“.

Nafouklá očekávání

U sousedů z druhé strany, v Libanonu, se situace řeší o poznání více. Deník an-Nahár píše o tom, že stačilo pár hodin a bylo zřejmé, že libanonská očekávání byla značně nafouklá , a to na obě strany. Nedojde totiž ani k pozemní intervenci západních spojenců, která by mohla válečný konflikt účinně ukončit, ani to nebyly od Donalda Trumpa plané řeči a „krásné nové“ rakety skutečně dopadly. Ani na libanonské novináře neudělala Trumpova dramatická twitterová předehra valný dojem. V hlavním článku věnovaném událostem z noci staví vedle sebe údaje z různých zdrojů (sto odpálených raket podle Američanů proti třinácti podle informací ze státní syrské televize). Zdůrazňují, že se různé místní zdroje shodují, že rakety nezasáhly zdaleka všechny cíle a exploze se ozývaly z míst poměrně vzdálených jak výzkumnému centru v Homsu, tak vojenským letištím Damír a Násiríja. Podle „Syrské observatoře pro lidská práva“ navíc režim dokázal tucet raket mířících na vojenské cíle zneškodnit.

Jiný libanonský deník, al-Haját, dává v jednom z hlavních textů dne věnovaných událostem z předchozí noci podstatně větší prostor vyjádření syrské zpravodajské agentury a ruských představitelů, kteří hovoří o „nepřátelských akcích Spojených států a jejich spojenců“, kteří „zaútočili na Sýrii, v níž se ruské vojenské síly snaží pomoci legitimní vládě v boji s terorismem“. V textu je citován také ájatolláh Chameneí, jenž nazval amerického prezidenta Trumpa, britskou premiérku Mayovou a francouzského prezidenta Macrona „zločinci“, a libanonský Hizballáh, podle něhož „válka, kterou Washington proti Sýrii vede, nemůže nikdy dosáhnout svých cílů“. Rozsáhlý text uzavírá oficiální prohlášení Jordánska, podle něhož situaci v Sýrii nelze pro příště řešit silou. „Po osmi letech mohou v Sýrii zajistit stabilitu, územní integritu a bezpečí jejich občanů výhradně politická jednání.“

Proč teď, proč takhle?

Velký prostor ve vysílání i na svých webových stránkách události věnuje katarská televizní stanice al-Džazíra. Ta, na rozdíl od jiných médií, nereferuje o použití chemických zbraní v Dúmá jako o údajném a rozebírá celou akci v několika textech do podrobností. Většinu reportáží doplňují stále se opakující záběry obětí chemického útoku (o němž syrské úřady referují jako o smyšleném). Novináři z al-Džazíry se, stejně jako jejich kolegové z jiných zemí, pozastavují na způsobem a načasováním celé akce. Podle novináře Ansá Zakího Trump příliš rychle vypustil příliš velké hrozby. „Pak před myší vyrostla hora,“ píše Zakí ve svém komentáři. A přidává spekulaci, že notně limitovaný útok byl nakonec proveden především proto, aby prezident neztratil tvář. Oficiální zdůvodnění Washingtonu mu totiž nestačí a klade si celou řadu otázek: Proč právě teď, když dosud Američané a jejich spojenci zvěrstva páchaná Asadem a jeho spojenci tolerovali? A proč dali Sýrii tak dlouhou lhůtu, aby mohla v klidu své zbraně přesunout a Asad se mohl ráno vypravit do prezidentského paláce, jako by se nechumelilo?

Obdobně velký prostor, nicméně v podstatně méně hodnotícím duchu, poskytuje událostem také saúdskoarabská televizní stanice al-Arabíja. Na svém webu zvěřejňuje i krátká videa – třeba půlminutový záznam odpálení jedné z raket, jenž poskytl světu Pentagon. Zprávy o situaci jsou agenturního charakteru: přišel, viděl, (podle Trumpa) zvítězil.

Web největších egyptských (státních) novin al-Ahrám o události nereferuje vůbec. Jiný egyptský deník, al-Masrí al-jawm, zveřejňuje průběžně krátké zprávy – vyjádření Ruska, první vzkaz Donalda Trumpa na twitteru, oficiální vyjádření Pentagonu. Stejně jako zprávy na al-Arabíje, i na Masrí al-jawm chybí hodnotící prvek, prostor dostávají stejnou měrou Spojené státy jako Rusko.

Arabští novináři se v zásadě shodují na tom, že při omezeném útoku šlo primárně o dvě věci: za prvé dát Asadovi jasně najevo, že chemické zbraně prostě používat nebude, a za druhé vzkázat Rusku, že není jediným hráčem v oblasti a ať zapomene na to, že by mu Západ tenhle píseček hodlal jen tak přenechat. A také že Trump píše rychleji na Twitteru, než myslí.

 

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818