Články odjinud

Barmský soud odložil rozsudek nad reportéry, za získání státních dokumentů jim hrozí až 14 let vězení

Barmský soud odložil rozsudek nad reportéry, za získání státních dokumentů jim hrozí až 14 let vězení

Barmský soud o týden odložil vynesení rozsudku v případu dvou reportérů agentury Reuters, kteří měli nelegálně získat státní dokumenty. Kvůli údajnému onemocnění předsedajícího soudce bude verdikt vynesen až 3. září, píše agentura ČTK. 

Reportéři tiskové agentury Reuters, osmadvacetiletý Ťjo Sou U a dvaatřicetiletý Wa Lone, byli zadrženi loni 12. prosince na předměstí Rangúnu a obviněni ze získání tajných státních dokumentů. Za to jim hrozí až 14 let vězení.

Novináři byli zadrženi poté, co se sešli se dvěma policisty, kteří působili v barmském Arakanském státě. Tam jsou bezpečnostní složky země obviňovány z porušování lidských práv při jejich tažení proti Rohingům.

Barmská prokuratura v obžalobě uvádí, že novináři nelegálně získali od policistů "významné tajné vládní dokumenty vztahující se k Arakanskému státu a k bezpečnostním silám s cílem sdílet je se zahraničními médii a poškodit národní bezpečnost".

Novináři však vinu odmítají a Barma čelí kvůli jejich kauze mezinárodní kritice. „Případ proti reportérům agentury Reuters svědčí o neúspěšné tranzice země k demokracii a o tom, že tamní soudní systém jen plní příkazy shora," komentoval případ Christopher Deloire, generální tajemník organizace Reportéři bez hranic. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud