Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brusel chce regulovat sdílení videí na sociálních sítích. Ohrozí to Facebook i Google

Brusel chce regulovat sdílení videí na sociálních sítích. Ohrozí to Facebook i Google

Nová pravidla, která budou upravovat prostředí audiovizuálních služeb v příštích letech, sice prošla před několika dny Evropským parlamentem, boj o jejich finální podobu tím ale zdaleka nekončí. Po jejich formálním potvrzení na plénu europoslanců ve Štrasburku, které proběhne příští měsíc, se jim na zoubek podívají ještě členské státy. Nervózní proto nejsou pouze televize, ale i nová média včetně sociálních sítí v čele s Facebookem. Ovlivnit jejich fungování by mohly hlavně změny týkající se ochrany dětí a mladistvých před nevhodným obsahem a šíření nenávisti.

„Podle toho, jak jsou v novém návrhu definovány platformy pro sdílení videa, tak se nová pravidla budou vztahovat i na videa na sociálních sítích,“ řekl INFO.CZ úředník, který se podílel na přípravě podoby nové směrnice o audiovizuálních mediálních službách (AVMSD) v Evropském parlamentu.

Nová direktiva, ke které se v posledních měsících vyjadřovali europoslanci, totiž počítá se zpřísněním ochrany dětí a mladistvých před nevhodným obsahem také pro oblast internetu. Dosud povinnost chránit nezletilé měly pouze klasické televize.

„Poskytovatelé platforem sdíleného videa, tedy místa, kam lidé nahrávají svá videa, ponesou zodpovědnost za to, že se jejich prostřednictvím nebude šířit škodlivý obsah,“ uvedla v rozhovoru pro INFO.CZ česká europoslankyně Michaela Šojdrová (EPP), která problematiku audiovize dlouhodobě sleduje.

Dávat pozor na obsah videí, aby se v nich neobjevilo něco, co naruší psychický nebo mravní vývoj dítěte, budou muset ale i zmiňované sociální sítě, kam lidé denně nahrávají obrovský počet videosnímků. Stejně tak se budou muset postarat o to, aby se prostřednictvím sdílených videí nešířily nenávistné zprávy podněcující násilí a terorismus (hate speech).

A jak bude muset poskytovatel mediálních služeb a video platforem (včetně sociálních sítí) postupovat? Pravidla počítají s tím, že bude muset nevhodný obsah odstranit, jakmile se o něm dozví. „Nebude penalizovaný za to, že obsah videí nezkontroloval předem, ale za to, že jej neodhalil a neodstranil,“ vysvětluje princip „notice and take down“ Šojdrová.

Postup, který by po poskytovatelích chtěl, aby kontrolovali stovky hodin uploadovaných videí denně dopředu, by byl totiž nereálný. Na to během uplynulých měsíců upozorňovali právě poskytovatelé.

K návrhu nové směrnice se nyní bude vyjadřovat plénum Evropského parlamentu. Podle informací redakce by k tomu mělo dojít v polovině května. Následně odstartují jednání se členskými státy EU a také Evropskou komisí, která stojí za původní revizí. Finální podoba nových pravidel by mohla být hotova ještě v průběhu letošního léta.

Jednou z důležitých otázek, na které se instituce v dalších rozhovorech zaměří, bude právě definice platforem sdíleného videa a tedy to, zda se do ní vejdou i sociální sítě. „Nyní to není zcela vyjasněné a bude to předmětem tzv. trialogu mezi Evropským parlamentem, Evropskou komisí a Radou EU (členskými státy),“ řekl redakci již citovaný úředník.

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744