Články odjinud

Brusel připravuje historickou pokutu pro Google. Zneužíval svého postavení na trhu

Brusel připravuje historickou pokutu pro Google. Zneužíval svého postavení na trhu

Google v Evropě zneužíval svého dominantního postavení a musí za to pykat. Podle nejmenovaných zdrojů obeznámených se situací by proto již brzy měl americký technologický gigant dostat od Evropské komise pokutu v řádu miliard eur za to, že nutí výrobce mobilních telefonů, které využívají systém Android, aby do zařízení předinstalovali i aplikace společnosti. To má negativní důsledy pro výrobce i pro zákazníky. 

Pohledem Evropské komise mají výrobci mobilních telefonů se systémem Android - například HTC či Samsung - těžkou volbu. Buď budou předinstalovávat do zařízení internetový prohlížeč Google Chrome a aplikaci Google Search, anebo ztratí přístup do virtuálního obchodu aplikací App Store. Díky němu si mohou zákazníci do telefonu jednoduše stahovat další aplikace Googlu i třetích stran.

Deník Washington Post upozorňuje, že takový přístup podle evropské komisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové firmě zajišťuje dominanci v internetovém ekosystému.

Evropská komise proto již bude brzy Google pokutovat, tvrdí pro deník nejmenované zdroje z okolí Vestagerové. Evropská komise odmítla zprávu okomentovat, stejně tak i Google.

Podle expertů oslovených deníkem Washington Post nezůstane jen u pokuty a Vestagerová by mohla Googlu nařídit, aby zanechal této praxe odporující pravidlům férové soutěže. Alternativně by mohla přikázat, aby Google zákazníkům nabídnul jednodušší cestu, jak změnit poskytovatele aplikací – například internetového vyhledávače.

Tak či tak, důsledky pro Google nebudou příjemné. Její mateřská firma Alphabet sice jen za první kvartál letošního roku vydělala 9.4 miliardy dolarů, nicméně podstatnější než peníze jsou pro Google uživatelská data. Ta firma získává právě i prostřednictvím internetových vyhledávačů a prohlížečů a tato data následně firmě pomáhají lépe cílit reklamu, kterou prodává.  

Pokuta Googlu od Evropské komise by nyní podle odhadů mohla převýšit 2.4 miliardy eur, tedy výši sankce, kterou EK Google potrestala už loni. Tehdy evropská exekutiva firmu pokutovala za to, že ve výsledcích svého vyhledávání upřednostňovala výsledky své vlastní služby Nákupy. Podle odhadů expertů nicméně pokuta nepřesáhne 10 miliard eur.

Očekává se, že rozhodnutí o výši pokuty a dalších opatřeních by mohlo být zveřejněno ještě během léta.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud