Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brusel připravuje historickou pokutu pro Google. Zneužíval svého postavení na trhu

Brusel připravuje historickou pokutu pro Google. Zneužíval svého postavení na trhu

Google v Evropě zneužíval svého dominantního postavení a musí za to pykat. Podle nejmenovaných zdrojů obeznámených se situací by proto již brzy měl americký technologický gigant dostat od Evropské komise pokutu v řádu miliard eur za to, že nutí výrobce mobilních telefonů, které využívají systém Android, aby do zařízení předinstalovali i aplikace společnosti. To má negativní důsledy pro výrobce i pro zákazníky. 

Pohledem Evropské komise mají výrobci mobilních telefonů se systémem Android - například HTC či Samsung - těžkou volbu. Buď budou předinstalovávat do zařízení internetový prohlížeč Google Chrome a aplikaci Google Search, anebo ztratí přístup do virtuálního obchodu aplikací App Store. Díky němu si mohou zákazníci do telefonu jednoduše stahovat další aplikace Googlu i třetích stran.

Deník Washington Post upozorňuje, že takový přístup podle evropské komisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové firmě zajišťuje dominanci v internetovém ekosystému.

Evropská komise proto již bude brzy Google pokutovat, tvrdí pro deník nejmenované zdroje z okolí Vestagerové. Evropská komise odmítla zprávu okomentovat, stejně tak i Google.

Podle expertů oslovených deníkem Washington Post nezůstane jen u pokuty a Vestagerová by mohla Googlu nařídit, aby zanechal této praxe odporující pravidlům férové soutěže. Alternativně by mohla přikázat, aby Google zákazníkům nabídnul jednodušší cestu, jak změnit poskytovatele aplikací – například internetového vyhledávače.

Tak či tak, důsledky pro Google nebudou příjemné. Její mateřská firma Alphabet sice jen za první kvartál letošního roku vydělala 9.4 miliardy dolarů, nicméně podstatnější než peníze jsou pro Google uživatelská data. Ta firma získává právě i prostřednictvím internetových vyhledávačů a prohlížečů a tato data následně firmě pomáhají lépe cílit reklamu, kterou prodává.  

Pokuta Googlu od Evropské komise by nyní podle odhadů mohla převýšit 2.4 miliardy eur, tedy výši sankce, kterou EK Google potrestala už loni. Tehdy evropská exekutiva firmu pokutovala za to, že ve výsledcích svého vyhledávání upřednostňovala výsledky své vlastní služby Nákupy. Podle odhadů expertů nicméně pokuta nepřesáhne 10 miliard eur.

Očekává se, že rozhodnutí o výši pokuty a dalších opatřeních by mohlo být zveřejněno ještě během léta.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744