Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bývalá moderátorka obsahu žaluje Facebook. Ze sítě mazala ohavnosti, po pár měsících si způsobila posttraumatický syndrom

Bývalá moderátorka obsahu žaluje Facebook. Ze sítě mazala ohavnosti, po pár měsících si způsobila posttraumatický syndrom

Bývalá moderátorka obsahu na Facebooku Selena Scolaová žaluje tuto společnost kvůli údajně nedostatečné ochraně lidí, jako je ona, před psychickými traumaty. Tvrdí, že kvůli tisícům závadných fotografií a videí, na něž musela v rámci práce koukat, u ní propukl posttraumatický stresový syndrom. Facebook podle ní nevytvořil takové pracovní podmínky, aby rizikům předešel.

Scolaová pracovala pro Facebook mezi loňským červnem a letošním březnem. Domnívá se, že firma měla ve spolupráci s partnerskou společností Pro Unlimited zajistit pro ni a její kolegy adekvátní přípravu na náročné povolání.

Facebook zaměstnává celkem 7500 moderátorů ovládajících 50 jazyků. Ti manuálně prochází miliony příspěvků jednotlivých uživatelů a vytipovávají závadný obsah, který se následně maže.

Mezi obsah, který mají moderátoři zachycovat, patří například snímky sexuálního zneužívání a vražd, teroristická videa, nelegální pornografie nebo živé vysílání lidí, kteří se rozhodli spáchat sebevraždu. Scolaová takový materiál v žalobě označila za vysoce toxický.

„Je dobře zdokumentováno, že opakované vystavování těmto obrázkům může mít hluboce negativní efekt na sledujícího. Facebook ignoruje svoji povinnost zajistit bezpečné pracovní prostředí a místo toho vytváří průtokový ohřívač dodavatelů, kteří jsou nenapravitelně traumatizováni tím, čemu v práci přihlíží,“ dodává obhájce Scolaové Korey Nelson.

Scolaová viní Facebook i z toho, že nedodržuje pravidla pro zacházení s traumatickým obsahem, která stanovala Technologická koalice – těleso, které Facebook částečně financuje. Doporučení obsahují psychologické prověřování nových zaměstnanců a povinné poradentství během práce. Zmiňují také technické nástroje, jak s obsahem zacházet, aby se jeho dopad na lidskou psychiku snížil. To zahrnuje například rozmazání snímku nebo přehrávání videa bez zvuku.

Facebook prostřednictvím svého mluvčího prohlásil, že tvrzení Scolaové prověřuje. V době, kdy žena u firmy pracovala, podle něj měla možnost využít poradenských služeb. „Chápeme, že tato práce může být často obtížná. To je důvod, proč pečujeme o naše moderátory obsahu, trénujeme je, dáváme jim benefity a ujišťujeme, že každé osobě zkoumající obsah Facebooku nabízíme psychologickou podporu a wellness prostředky,“ hájí se Facebook.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1