Scolaová pracovala pro Facebook mezi loňským červnem a letošním březnem. Domnívá se, že firma měla ve spolupráci s partnerskou společností Pro Unlimited zajistit pro ni a její kolegy adekvátní přípravu na náročné povolání.
Facebook zaměstnává celkem 7500 moderátorů ovládajících 50 jazyků. Ti manuálně prochází miliony příspěvků jednotlivých uživatelů a vytipovávají závadný obsah, který se následně maže.
Mezi obsah, který mají moderátoři zachycovat, patří například snímky sexuálního zneužívání a vražd, teroristická videa, nelegální pornografie nebo živé vysílání lidí, kteří se rozhodli spáchat sebevraždu. Scolaová takový materiál v žalobě označila za vysoce toxický.
„Je dobře zdokumentováno, že opakované vystavování těmto obrázkům může mít hluboce negativní efekt na sledujícího. Facebook ignoruje svoji povinnost zajistit bezpečné pracovní prostředí a místo toho vytváří průtokový ohřívač dodavatelů, kteří jsou nenapravitelně traumatizováni tím, čemu v práci přihlíží,“ dodává obhájce Scolaové Korey Nelson.
Scolaová viní Facebook i z toho, že nedodržuje pravidla pro zacházení s traumatickým obsahem, která stanovala Technologická koalice – těleso, které Facebook částečně financuje. Doporučení obsahují psychologické prověřování nových zaměstnanců a povinné poradentství během práce. Zmiňují také technické nástroje, jak s obsahem zacházet, aby se jeho dopad na lidskou psychiku snížil. To zahrnuje například rozmazání snímku nebo přehrávání videa bez zvuku.
Facebook prostřednictvím svého mluvčího prohlásil, že tvrzení Scolaové prověřuje. V době, kdy žena u firmy pracovala, podle něj měla možnost využít poradenských služeb. „Chápeme, že tato práce může být často obtížná. To je důvod, proč pečujeme o naše moderátory obsahu, trénujeme je, dáváme jim benefity a ujišťujeme, že každé osobě zkoumající obsah Facebooku nabízíme psychologickou podporu a wellness prostředky,“ hájí se Facebook.