Články odjinud

Bývalá moderátorka obsahu žaluje Facebook. Ze sítě mazala ohavnosti, po pár měsících si způsobila posttraumatický syndrom

Bývalá moderátorka obsahu žaluje Facebook. Ze sítě mazala ohavnosti, po pár měsících si způsobila posttraumatický syndrom

Bývalá moderátorka obsahu na Facebooku Selena Scolaová žaluje tuto společnost kvůli údajně nedostatečné ochraně lidí, jako je ona, před psychickými traumaty. Tvrdí, že kvůli tisícům závadných fotografií a videí, na něž musela v rámci práce koukat, u ní propukl posttraumatický stresový syndrom. Facebook podle ní nevytvořil takové pracovní podmínky, aby rizikům předešel.

Scolaová pracovala pro Facebook mezi loňským červnem a letošním březnem. Domnívá se, že firma měla ve spolupráci s partnerskou společností Pro Unlimited zajistit pro ni a její kolegy adekvátní přípravu na náročné povolání.

Facebook zaměstnává celkem 7500 moderátorů ovládajících 50 jazyků. Ti manuálně prochází miliony příspěvků jednotlivých uživatelů a vytipovávají závadný obsah, který se následně maže.

Mezi obsah, který mají moderátoři zachycovat, patří například snímky sexuálního zneužívání a vražd, teroristická videa, nelegální pornografie nebo živé vysílání lidí, kteří se rozhodli spáchat sebevraždu. Scolaová takový materiál v žalobě označila za vysoce toxický.

„Je dobře zdokumentováno, že opakované vystavování těmto obrázkům může mít hluboce negativní efekt na sledujícího. Facebook ignoruje svoji povinnost zajistit bezpečné pracovní prostředí a místo toho vytváří průtokový ohřívač dodavatelů, kteří jsou nenapravitelně traumatizováni tím, čemu v práci přihlíží,“ dodává obhájce Scolaové Korey Nelson.

Scolaová viní Facebook i z toho, že nedodržuje pravidla pro zacházení s traumatickým obsahem, která stanovala Technologická koalice – těleso, které Facebook částečně financuje. Doporučení obsahují psychologické prověřování nových zaměstnanců a povinné poradentství během práce. Zmiňují také technické nástroje, jak s obsahem zacházet, aby se jeho dopad na lidskou psychiku snížil. To zahrnuje například rozmazání snímku nebo přehrávání videa bez zvuku.

Facebook prostřednictvím svého mluvčího prohlásil, že tvrzení Scolaové prověřuje. V době, kdy žena u firmy pracovala, podle něj měla možnost využít poradenských služeb. „Chápeme, že tato práce může být často obtížná. To je důvod, proč pečujeme o naše moderátory obsahu, trénujeme je, dáváme jim benefity a ujišťujeme, že každé osobě zkoumající obsah Facebooku nabízíme psychologickou podporu a wellness prostředky,“ hájí se Facebook.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud