Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ČT natočila rozhovor s americkým astronautem na oběžné dráze. Provázela ho šestisekundová technická prodleva

ČT natočila rozhovor s americkým astronautem na oběžné dráze. Provázela ho šestisekundová technická prodleva

Česká televize se dnes po poledni spojila poprvé v historii ČR s posádkou Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Rozhovor s americkým astronautem Andrewem Feustelem vedl moderátor pořadu Hyde Park Civilizace Daniel Stach a provázela ho zhruba šestisekundová technická prodleva mezi dotazy a odpověďmi. Na twitteru o tom informoval Hyde Park Civilizace, který záznam rozhovoru odvysílá v sobotu. Reportáž z jeho natáčení má být k vidění v dnešních Událostech.

„Hlásíme úspěch! Rozhovor s astronautem Feustelem je v plném proudu - a astronaut má na sobě českou vlajku!“ uvedl Hyde Park Civilizace dnes kolem 13:00 na twitteru. Podle České televize NASA vyčlenila v programu vesmírné posádky na rozhovor s ní 20 minut a Feustel si na jeho natáčení oblékl tričko s logem sta let česko-amerických vztahů a samostatnosti českého státu.

Rozhovoru s Feustelem, který s sebou na oběžnou dráhu vzal postavičku českého Krtka, předcházela mnohaměsíční vyjednávání. Vedoucí dramaturgyně pořadu Hyde Park Civilizace Gabriela Cihlářová už dříve řekla, že Feustel od začátku s nápadem na televizní přenos souhlasil a podporoval ho při jednání s NASA, samotný přenos z orbity řešila televize s astronautem rok a půl.

Vysílání rozhovoru označila Cihlářová za technicky hodně náročné, protože vesmírná stanice je 400 kilometrů nad povrchem Země a pohybuje se rychlostí přes 27 tisíc kilometrů za hodinu. Při spojení s ní tedy není možné používat pozemní radioteleskopy, protože stanice je z pozemského pohledu vidět jen pár minut, než zmizí za obzorem. Signál proto putuje přes několik družic až do Nového Mexika, odkud ho do ČT poslal satelit Evropské vysílatelské unie.

Americký astronaut odstartoval ke své třetí vesmírné misi v březnu a na každou ze svých misí si s sebou bral předměty odkazující na Českou republiku, protože jeho manželka Indira má české kořeny. Vedle figurky Krtka z animovaného seriálu Zdeňka Milera má Feustel nyní u sebe i kopie dvou obrázků z časopisu Vedem, který vydávali chlapci v židovském ghettu vytvořeném nacisty za druhé světové války v Terezíně. Krtka přitom vzal s sebou do vesmíru podruhé. Poprvé ho měl při své předcházející misi, kdy v roce 2011 při letu raketoplánu Endeavour STS-134 prožil na palubě ISS 16 dnů.

Na palubě kosmické stanice se astronaut ve volném čase zapojuje i do spolupráce s programem Do kosmu s Krtkem, který organizuje Astronomický ústav Akademie věd ČR a České kosmické kanceláře. Z oběžné dráhy již zaslal na web první fotku a měl by také třeba provést některé experimenty navržené českými studenty.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1