Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čtvrtina Američanů je na internetu nonstop: Čím vyšší vzdělání, tím víc času na síti

Čtvrtina Američanů je na internetu nonstop: Čím vyšší vzdělání, tím víc času na síti

Kolik času trávíte v online světě? Podle expertů jsou dospělí lidé na sítích kromě spánku téměř stále. Čtvrtina Američanů pro průzkum centra Pew Research odpověděla, že k zastižení na internetu jsou nonstop. Vědci navíc zjistili, že množství času, který uživatel prosurfuje na webu, závisí také na dokončeném vzdělání, místě bydliště i příjmech.

Z výzkumu, který letos v lednu provedlo Pew Research Center, vyplývá, že 26 % obyvatel USA je online nepřetržitě. Je to o 5 % více než v roce 2015. Velký vliv na to pravděpodobně má také rozšíření mobilních přístrojů, které umožňují připojení k internetu v podstatě kdekoli a neomezují tak uživatele na prohlížení webových stránek pouze vsedě u počítače.

Podle sesbíraných dat jsou tři čtvrtiny dospělých Američanů online alespoň jednou denně. 11 % obyvatel sleduje webové stránky minimálně jednou týdně a dalších 11 % nepoužívá vůbec internet.

Přestože moderní technologie nepoužívají pouze mladí lidé, jsou to právě oni, kdo tráví na internetu nejvíce času. Ze skupiny obyvatel mezi 18 až 29 lety je online nepřetržitě 39 % dotázaných a 49 % se připojí k síti několikrát denně. Senioři ve věku 65 let a starší tráví čas více v reálném světě. Podíl neustále připojených se v této skupině pohybuje na 8 %, 30 % z nich si prohlíží internet několikrát za den. Alespoň jednou denně je tak na internetu skoro polovina amerických seniorů.

Výzkumníci zjistili, že čas věnovaný surfování po webu závisí pravděpodobně nejen na věku uživatele, ale i na jeho dokončeném vzdělání a příjmech. Co se týče znalostí, zjistili experti, že platí přímá úměra – čím vyšší vzdělání, tím více času na síti. 34 % vysokoškoláků odpovědělo, že online jsou nepřetržitě, zatímco online nonstop bývá pětina těch, kteří mají střední a nižší vzdělání.

Poměrně jasná je také souvislost s příjmy. Obyvatelé domácností s ročním příjmem nižším než 30 tisíc dolarů (asi 619 tisíc korun) bývají připojení méně často, než rodiny s příjmy nad 75 tisíc dolarů (asi 1,5 milionu korun), které jsou na internetu častěji. 24% lidí z nízkopříjmových rodin je připojeno neustále, zatímco u bohatších domácnostech je připojeno nepřetržitě o 11 % více lidí.

Vliv na fungování v online světě může mít i místo bydliště. Podle dat výzkumu bývají mnohem častěji na internetu lidé z měst a předměstí (59 % z nich je připojeno neustále), než obyvatelé vesnic. Nonstop na síti je 15 % z nich.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1