Články odjinud

Čtvrtina Američanů je na internetu nonstop: Čím vyšší vzdělání, tím víc času na síti

Čtvrtina Američanů je na internetu nonstop: Čím vyšší vzdělání, tím víc času na síti

Kolik času trávíte v online světě? Podle expertů jsou dospělí lidé na sítích kromě spánku téměř stále. Čtvrtina Američanů pro průzkum centra Pew Research odpověděla, že k zastižení na internetu jsou nonstop. Vědci navíc zjistili, že množství času, který uživatel prosurfuje na webu, závisí také na dokončeném vzdělání, místě bydliště i příjmech.

Z výzkumu, který letos v lednu provedlo Pew Research Center, vyplývá, že 26 % obyvatel USA je online nepřetržitě. Je to o 5 % více než v roce 2015. Velký vliv na to pravděpodobně má také rozšíření mobilních přístrojů, které umožňují připojení k internetu v podstatě kdekoli a neomezují tak uživatele na prohlížení webových stránek pouze vsedě u počítače.

Podle sesbíraných dat jsou tři čtvrtiny dospělých Američanů online alespoň jednou denně. 11 % obyvatel sleduje webové stránky minimálně jednou týdně a dalších 11 % nepoužívá vůbec internet.

Přestože moderní technologie nepoužívají pouze mladí lidé, jsou to právě oni, kdo tráví na internetu nejvíce času. Ze skupiny obyvatel mezi 18 až 29 lety je online nepřetržitě 39 % dotázaných a 49 % se připojí k síti několikrát denně. Senioři ve věku 65 let a starší tráví čas více v reálném světě. Podíl neustále připojených se v této skupině pohybuje na 8 %, 30 % z nich si prohlíží internet několikrát za den. Alespoň jednou denně je tak na internetu skoro polovina amerických seniorů.

Výzkumníci zjistili, že čas věnovaný surfování po webu závisí pravděpodobně nejen na věku uživatele, ale i na jeho dokončeném vzdělání a příjmech. Co se týče znalostí, zjistili experti, že platí přímá úměra – čím vyšší vzdělání, tím více času na síti. 34 % vysokoškoláků odpovědělo, že online jsou nepřetržitě, zatímco online nonstop bývá pětina těch, kteří mají střední a nižší vzdělání.

Poměrně jasná je také souvislost s příjmy. Obyvatelé domácností s ročním příjmem nižším než 30 tisíc dolarů (asi 619 tisíc korun) bývají připojení méně často, než rodiny s příjmy nad 75 tisíc dolarů (asi 1,5 milionu korun), které jsou na internetu častěji. 24% lidí z nízkopříjmových rodin je připojeno neustále, zatímco u bohatších domácnostech je připojeno nepřetržitě o 11 % více lidí.

Vliv na fungování v online světě může mít i místo bydliště. Podle dat výzkumu bývají mnohem častěji na internetu lidé z měst a předměstí (59 % z nich je připojeno neustále), než obyvatelé vesnic. Nonstop na síti je 15 % z nich.

 

Články odjinud