Dětský uprchlík utlačující policistu? Dezinformační weby opět klamou Čechy, virální fotka je z natáčení pro Netflix | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dětský uprchlík utlačující policistu? Dezinformační weby opět klamou Čechy, virální fotka je z natáčení pro Netflix

Dětský uprchlík utlačující policistu? Dezinformační weby opět klamou Čechy, virální fotka je z natáčení pro Netflix

Na síti v posledních dnech koluje snímek, na kterém urostlý muž s výhrůžným pohledem vyzývavě stojí tváří v tvář německému policistovi. Fotky se chytily dezinformační a krajně pravicové weby či facebookové stránky, které ji využívají coby domnělý důkaz situace u našich západních sousedů. Potíž je v tom, že snímek pochází z natáčení nového seriálu pro Netflix a místo uprchlíka na něm figuruje německý kulturista a instagramová hvězdička Vito Pirbazari. Okolnosti tohoto hoaxu sesbíral web Manipulátoři.cz, který se odhalováním smyšlených zpráv zabývá.

Snímku, který pochází z natáčení seriálu Dogs of Berlin se v tuzemském prostoru chytily dezinformační „kapacity“. Jak uvádí Manipulátoři.cz, fotografii zveřejnily i Parlamentní listy spolu s informací o údajných 60 tisících uprchlících, kteří jsou již v Bosně a Hercegovině a mají namířeno dál do Evropy.

Server Manipulátoři.cz v článku spolu s tím cituje informaci z původního zdroje, který Parlamentní listy zřejmě účelově zpracovaly. V něm mimo jiné zástupce úřadů zmíněné balkánské země říká, že do ní „v prvních deseti dnech tohoto měsíce vstoupilo denně asi 100 nelegálních migrantů,“ což je v ostrém kontrastu k 60 tisícům zmíněných Parlamentními listy. Tamní úřady sice chystají na letní měsíce posílení hraničních kontrol, ale dodávají, že letos do země ležící na alternativní balkánské trase přišlo zatím asi 1200 běženců a stejný počet byl zadržen na hranicích. Parlamentní listy to označují za „předvoj valící se k nám“.

Snímek německého kulturisty se objevil i na manipulační facebookové stránce Zprávy, která kdysi pod názvem We Are Here At Home šířila systematicky protiuprchlické a protimuslimské hoaxy nebo dezinformace o EU a opěvovala Rusko, na což přilákala desítky tisíc fanoušků. Jak před časem upozornil server HateFree.cz, tato stránka se kdysi „téměř nepozorovaně proměnila ve stránku Zprávy.cz, která je propojena s téměř identickou, na první pohled seriózně vystupující zpravodajskou stránkou Zprávy.“ Stránka se tak mimo jiné snaží vytvářet dojem seriozního média, což mnoho Čechů není schopno prohlédnout. Teď stránka Zprávy „žehlí“ situaci tím, že hojně sdílený snímek je jen „ilustrační“.

Ještě absurdněji se snímkem z natáčení naložila v již smazaném tweetu mládežnická organizace Alternativy pro Německo, která domnělého uprchlíka nehledě na postavu a muskulaturu označila za 14letého a následně se to snažila přejít se slovy, že to mínila jako vtip.

Sám Pirbazari zveřejnil z natáčení hned několik snímků na svém instagramu, kde jinak sdílí své snímky z posiloven. Mimochodem, začínal takto:

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.