Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dětský uprchlík utlačující policistu? Dezinformační weby opět klamou Čechy, virální fotka je z natáčení pro Netflix

Dětský uprchlík utlačující policistu? Dezinformační weby opět klamou Čechy, virální fotka je z natáčení pro Netflix

Na síti v posledních dnech koluje snímek, na kterém urostlý muž s výhrůžným pohledem vyzývavě stojí tváří v tvář německému policistovi. Fotky se chytily dezinformační a krajně pravicové weby či facebookové stránky, které ji využívají coby domnělý důkaz situace u našich západních sousedů. Potíž je v tom, že snímek pochází z natáčení nového seriálu pro Netflix a místo uprchlíka na něm figuruje německý kulturista a instagramová hvězdička Vito Pirbazari. Okolnosti tohoto hoaxu sesbíral web Manipulátoři.cz, který se odhalováním smyšlených zpráv zabývá.

Snímku, který pochází z natáčení seriálu Dogs of Berlin se v tuzemském prostoru chytily dezinformační „kapacity“. Jak uvádí Manipulátoři.cz, fotografii zveřejnily i Parlamentní listy spolu s informací o údajných 60 tisících uprchlících, kteří jsou již v Bosně a Hercegovině a mají namířeno dál do Evropy.

Server Manipulátoři.cz v článku spolu s tím cituje informaci z původního zdroje, který Parlamentní listy zřejmě účelově zpracovaly. V něm mimo jiné zástupce úřadů zmíněné balkánské země říká, že do ní „v prvních deseti dnech tohoto měsíce vstoupilo denně asi 100 nelegálních migrantů,“ což je v ostrém kontrastu k 60 tisícům zmíněných Parlamentními listy. Tamní úřady sice chystají na letní měsíce posílení hraničních kontrol, ale dodávají, že letos do země ležící na alternativní balkánské trase přišlo zatím asi 1200 běženců a stejný počet byl zadržen na hranicích. Parlamentní listy to označují za „předvoj valící se k nám“.

Snímek německého kulturisty se objevil i na manipulační facebookové stránce Zprávy, která kdysi pod názvem We Are Here At Home šířila systematicky protiuprchlické a protimuslimské hoaxy nebo dezinformace o EU a opěvovala Rusko, na což přilákala desítky tisíc fanoušků. Jak před časem upozornil server HateFree.cz, tato stránka se kdysi „téměř nepozorovaně proměnila ve stránku Zprávy.cz, která je propojena s téměř identickou, na první pohled seriózně vystupující zpravodajskou stránkou Zprávy.“ Stránka se tak mimo jiné snaží vytvářet dojem seriozního média, což mnoho Čechů není schopno prohlédnout. Teď stránka Zprávy „žehlí“ situaci tím, že hojně sdílený snímek je jen „ilustrační“.

Ještě absurdněji se snímkem z natáčení naložila v již smazaném tweetu mládežnická organizace Alternativy pro Německo, která domnělého uprchlíka nehledě na postavu a muskulaturu označila za 14letého a následně se to snažila přejít se slovy, že to mínila jako vtip.

Sám Pirbazari zveřejnil z natáčení hned několik snímků na svém instagramu, kde jinak sdílí své snímky z posiloven. Mimochodem, začínal takto:

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1