Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dětský uprchlík utlačující policistu? Dezinformační weby opět klamou Čechy, virální fotka je z natáčení pro Netflix

Dětský uprchlík utlačující policistu? Dezinformační weby opět klamou Čechy, virální fotka je z natáčení pro Netflix

Na síti v posledních dnech koluje snímek, na kterém urostlý muž s výhrůžným pohledem vyzývavě stojí tváří v tvář německému policistovi. Fotky se chytily dezinformační a krajně pravicové weby či facebookové stránky, které ji využívají coby domnělý důkaz situace u našich západních sousedů. Potíž je v tom, že snímek pochází z natáčení nového seriálu pro Netflix a místo uprchlíka na něm figuruje německý kulturista a instagramová hvězdička Vito Pirbazari. Okolnosti tohoto hoaxu sesbíral web Manipulátoři.cz, který se odhalováním smyšlených zpráv zabývá.

Snímku, který pochází z natáčení seriálu Dogs of Berlin se v tuzemském prostoru chytily dezinformační „kapacity“. Jak uvádí Manipulátoři.cz, fotografii zveřejnily i Parlamentní listy spolu s informací o údajných 60 tisících uprchlících, kteří jsou již v Bosně a Hercegovině a mají namířeno dál do Evropy.

Server Manipulátoři.cz v článku spolu s tím cituje informaci z původního zdroje, který Parlamentní listy zřejmě účelově zpracovaly. V něm mimo jiné zástupce úřadů zmíněné balkánské země říká, že do ní „v prvních deseti dnech tohoto měsíce vstoupilo denně asi 100 nelegálních migrantů,“ což je v ostrém kontrastu k 60 tisícům zmíněných Parlamentními listy. Tamní úřady sice chystají na letní měsíce posílení hraničních kontrol, ale dodávají, že letos do země ležící na alternativní balkánské trase přišlo zatím asi 1200 běženců a stejný počet byl zadržen na hranicích. Parlamentní listy to označují za „předvoj valící se k nám“.

Snímek německého kulturisty se objevil i na manipulační facebookové stránce Zprávy, která kdysi pod názvem We Are Here At Home šířila systematicky protiuprchlické a protimuslimské hoaxy nebo dezinformace o EU a opěvovala Rusko, na což přilákala desítky tisíc fanoušků. Jak před časem upozornil server HateFree.cz, tato stránka se kdysi „téměř nepozorovaně proměnila ve stránku Zprávy.cz, která je propojena s téměř identickou, na první pohled seriózně vystupující zpravodajskou stránkou Zprávy.“ Stránka se tak mimo jiné snaží vytvářet dojem seriozního média, což mnoho Čechů není schopno prohlédnout. Teď stránka Zprávy „žehlí“ situaci tím, že hojně sdílený snímek je jen „ilustrační“.

Ještě absurdněji se snímkem z natáčení naložila v již smazaném tweetu mládežnická organizace Alternativy pro Německo, která domnělého uprchlíka nehledě na postavu a muskulaturu označila za 14letého a následně se to snažila přejít se slovy, že to mínila jako vtip.

Sám Pirbazari zveřejnil z natáčení hned několik snímků na svém instagramu, kde jinak sdílí své snímky z posiloven. Mimochodem, začínal takto:

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1