Články odjinud

Dezinformační weby mají mnohem menší dosah, než se předpokládalo, tvrdí studie

Dezinformační weby mají mnohem menší dosah, než se předpokládalo, tvrdí studie

Evropské dezinformační weby mají mnohem nižší dosah, než se dosud předpokládalo. Podle nové studie se jejich zprávy dostanou jen asi k jednomu procentu online populace v dané zemi. A ani ty největší dezinformační weby nezasahují více než 3.5 procenta lidí, tvrdí autoři studie, kteří zkoumali jejich dosah v Itálii a ve Francii.

Průměrný dosah dezinformačních webů – kam v českém případě podle think-tanku Evropské hodnoty patří například weby AC24 či Aeronet – je ovšem podle studie ještě mnohem nižší. Svým obsahem průměrně dosáhnou k jednomu procentu online populace, online verze tradičních deníků přitom mají dosah až 50 procent.

Dezinformační weby podle odborníků pomohly ovlivnit prezidentské volby v USA a o to samé se snažily i ve Francii. Mediální experti se nyní snaží odhadnout jejich možný vliv na nadcházející parlamentní volby v Itálii, které se budou konat 4. března.

Vnímáno optikou studie Reuters Institutu pro studium žurnalistiky, země se nemusí příliš obávat. „V Itálii dosáhnul největší dezinformační server Retenews24 dosahu mezi online populací 3.1 procenta, italská verze serveru Sputnik pak dosáhla jen asi k 0.6 procentům Italů,“ tvrdí studie. Na druhé straně, dosah online verzí tradičních deníků La Repubblica či Il Corriere della Serra je okolo 50 procent.

Podobná situace panuje podle autorů i ve Francii, kde je dosah dezinformačních webů v průměru rovněž okolo jednoho procenta. Největší online weby tradičních médií jako Le Figaro či Le Monde však mají dosah jen okolo 20 procent.

Studie rovněž zjistila, že lidé na dezinformačních webech tráví výrazně méně času než na webech mainstreamových médií. Průměrný dezinformační web má návštěvnost okolo 10 milionů minut měsíčně, v případě deníku Le Monde však jde o 178 milionů minut měsíčně a La Repubblica hlásí návštěvnost 443 milionů minut měsíčně. 

„Samozřejmě věříme, že dezinformace představují opravdu vážný problém, kterému je třeba věnovat dostatek pozornosti. Naše analýza nicméně naznačuje, že takzvané falešné zprávy mají mnohem limitovanější dosah, než se občas předpokládá.“

Jednoznačnou odpověď, zda jsou tyto závěry platné i v dalších evropských zemích nicméně autoři nemají. „Záleží na mediálním a politickém kontextu v každé zemi i na komerčních a politických motivech, které chtít někteří aktéři prostřednictvím falešných zpráv využít,“ uzavírají autoři.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud