Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dost očerňování a pomluv! Stovky amerických novin koordinovaně udeřily proti Trumpově rétorice a útokům

Dost očerňování a pomluv! Stovky amerických novin koordinovaně udeřily proti Trumpově rétorice a útokům

Útoky prezidenta Donalda Trumpa na americká média jsou zcela neakceptovatelné a musejí přestat – tak na čtenáře apelují dnešní úvodníky stovek novin ve Spojených státech, které se v koordinované akci americkému prezidentovi postavily. Zástupci médií ke společné výzvě přistupují poté, co se Trumpovy emotivní a vypočítavé útoky v posledních týdnech a měsících znatelně vystupňovaly. 

New York Times, Boston Globe a dalších 341 amerických deníků se ve čtvrtek jasně vymezují proti způsobům americké administrativy v čele s Donaldem Trumpem, který na svobodná média svévolně útočí a očerňuje je. Podobné aktivity v posledních týdnech zintenzivněly až do té míry, že podle Vysokého komisaře OSN pro lidská práva Zaída Husajna mají velmi blízko k podněcování k násilí.

Americký prezident média označuje za „nepřítele lidu“. Média, která tisknou články vůči jeho osobě kritické, označuje Trump za lživá a falešná, aniž by předložil důkazy. A stejně tak nálepkuje i samotné novináře a štve veřejnost proti nimi – během nedávného shromáždění v Pensylvánii Trump například označil žurnalisty za zástupce „falešných nechutných zpráv“.

„Donald Trump na média útočí již od své kampaně,“ vysvětluje pro INFO.CZ Karel Komínek, předseda Institutu politického marketingu. „Postupem času se mu mezi jeho příznivci podařilo z médií udělat jednoho z nepřátel Trumpovy Ameriky. Trump od začátku staví svou komunikaci na rétorice 'my vs. oni', kde 'my' jsou obyčejní pracující Američané, a 'oni' jsou elity, kterým jde jen o vlastní prospěch. Do této skupinky spadají bankéři, politici nebo třeba právě média.“

Americký tisk toho má ale dost. Do ojedinělé koordinované akce, která vyšla z iniciativy deníku Boston Globe, se ve čtvrtek zapojilo celkem 343 amerických novin. V nich jsou otištěny úvodníky, které potřebu silného a nezávislého tisku brání. „Výzva není apriori proti-trumpovská, jde spíše o pro-novinářský apel,“ vysvětluje úvodník deníku Boston Globe. Do akce se zapojily celostátní i lokální noviny a každé periodikum přišlo s vlastním textem. Dopad Trumpových slov je v různých částech země jinak patrný, vysvětluje Boston Globe. 

Úvodník deníku Swift Country Monitor tak tvrdí, že „útoky na novináře povedou k násilí.“ Redakce v textu argumentuje, že slovní spojení 'nepřítel státu' v minulosti používali tyranové jako Josip Stalin či Hugo Chávéz a dnes patří do repertoáru vysoce kontroverzních politiků jako je syrský prezident Bašár Asad či hlava Filipín Rodrigo Duterte. Úvodník deníku Athen News z Ohia zase uvádí, že lokální úředníci ve Spojených státech jsou Trumpovými výpady proti médiím stále častěji inspirováni.

Ne všichni ale věří, že dnešní akce médií poslouží svému účelu. „Tato akce hraje přímo do karet Trumpovi, který tak klidně může pokračovat ve své rétorice o tom, jak se proti němu všichni novináři spikli,“ uvažuje podle CNN editor deníku San Francisco Chronicle John Diaz.

Na druhé straně, i americký prezident bude musí počítat s důsledky. „Ze 75 procent lze předpokládat, že koordinovaná spolupráce médií nebude mít žádný vliv,“ vysvětluje pro INFO.CZ prognostik Bohumír Štědroň. „Donald Trump pracuje se scénářem, podle kterého dojde do dvou let k podpisu významných dohod se Severní Koreou a Ruskem a on bude znovu zvolen prezidentem USA. Z 25 procent ale dojde k realizaci scénáře, podle kterého bude D. Trump odvolán impeachmentem a nahrazen čitelným viceprezidentem.“

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1