Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

EXKLUZIVNĚ: Sociální sítě se chlubí bojem s nenávistí. Víme, na koho lidé útočili nejčastěji

EXKLUZIVNĚ: Sociální sítě se chlubí bojem s nenávistí. Víme, na koho lidé útočili nejčastěji

Facebook, Twitter a YouTube před rokem vyhlásily pod taktovkou Evropské komise válku nenávisti na internetu. Za poslední měsíce se jim povedlo zrychlit svoji reakci na podobné projevy. Sociální sítě se chlubí, že ve víc než polovině nahlášených případů zvládly zasáhnout do 24 hodin, i když se ozývá i kritika jejich postupů. Nejvíc nenávistných vzkazů přitahují migranti a muslimové. Terčem se stává i etnický původ, sexuální orientace a národnost. Výsledky přineslo šetření, které iniciovala evropská komisařka pro spravedlnost Věra Jourová. Probíhalo ve 24 zemích EU včetně České republiky.

Přesně před rokem sociální média Facebook, You Tube a Twitter podepsaly kodex chování, ve kterém se zavázaly, že budou bojovat s tzv. hate speech, tedy s nenávistnými projevy na internetu. Podle závěru studie, kterou nechala zpracovat evropská komisařka Věra Jourová a kterou má INFO.CZ k dispozici, se zdá, že se jim to daří.

Společnosti, které sítě provozují, obdržely během sedmi zkoumaných týdnů celkem 2575 oznámení, že se mezi jejich uživateli šíří nenávistné zprávy. Od posledního šetření, které proběhlo loni v prosinci, se jedná o čtyřnásobný nárůst. Nejvíce oznámení zaznamenal Facebook (1273) a poté YouTube (658), nejméně Twitter (644). Společnost Microsoft neobdržela ani jedno. Ve více než 200 případech šlo o vážné záležitosti, které byly zároveň nahlášeny policii.

Společnosti smazaly celkem 1522 nenávistných projevů (59,1 %), na které byly upozorněny, a 1053 zpráv (40,9 %) nechaly online.

Nejvíce zpráv smazal Facebook (66 %) a také YouTube (66 %). Twitter odstranil „pouze“ 37,4 % nahlášených nenávistných projevů.

Studie ukazuje, že v 51,4 % případech společnosti odpověděly ve lhůtě kratší 24 hodin, v 20,7 % do dvou dnů a v 14,7 % případech za méně než týden. V 13,2 % případech jim to trvalo déle. Podle Evropské komise se jedná jednoznačně o pozitivní trend – ve srovnání s prosincovou zprávou jde o nárůst úspěšnosti o bezmála 30 %.

Zpráva ukazuje, že se firmám sice daří reagovat rychleji, než tomu bylo v minulosti, stále ale nejsou stoprocentní, jak ukazují některé poslední případy například z Thajska, kde administrátoři nepochopitelně dlouho přehlíželi video zachycující vraždu malého dítěte. Moderátoři mají navíc často na rozhodnutí jen několik sekund a v síti tak může skončit i ten, kdo žádné regule neporušil. 

Nejvíce nenávistných výlevů mělo xenofobní podtext a zahrnovalo i útoky na migranty (17,8 %). Na druhém místě (17,7 %) skončily protimuslimsky laděnými výroky následované útoky kvůli etnickému původu (15,8 %), sexuální orientaci (12,7 %) nebo národnosti (9,1 %). V menší míře se objevila také antisemitská či rasistická rétorika. Jiná zdánlivě kontroverzní témata mají na facebooku zelenou, jak INFO.CZ psalo zde.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1