Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Facebook a Microsoft natáhli pod Atlantikem kabel budoucnosti. Za sekundu jím proteče 160 terabitů dat

Facebook a Microsoft natáhli pod Atlantikem kabel budoucnosti. Za sekundu jím proteče 160 terabitů dat

Megalomanský projekt propojil Severní Ameriku s kontinentální Evropou. Kabel o celkové délce 6 600 kilometrů má pomoci zejména se zvyšujícími se nároky na datové přenosy mezi kontinenty, které má na svědomí rozvoj cloudových služeb. Podmořská datová dálnice začíná v americké Virginii a končí až v severošpanělském městě Bilbao. Na některých místech je kabel ponořen v až pětikilometrové hloubce.

Plán na propojení dvou kontinentů podmořským spojením byl oznámen minulý rok v květnu, přičemž práce začaly až v srpnu. Hotovo mělo být za 14 měsíců. Práce tím pádem skončily ještě dříve, než bylo plánováno. Na projektu, který dostal název The Marea spolupracovaly společnosti Facebook a Microsoft společně s odnoží španělského operátora Telefónica Telxius. Španělé budou mít také na starosti provoz projektu.

Kabel, jehož celková váha činí téměř 5 tisíc tun, je prvním obdobným podmořským spojením Severní Ameriky s Jižní Evropou. Za sekundu jím proteče 160 terabitů dat. Jak připomíná server The Verge, podle Microsoftu se tato hodnota rovná 16milionovému násobku průměrné rychlosti připojení domácností k internetu. Nebo streamování 71 milionů HD videí ve stejnou chvíli.

Plány Microsoftu zde ovšem nekončí. Už roce 2015 navázala společnost partnerství s čínskými operátory, jehož cílem by mělo být zprovoznění podobného spojení přes Tichý oceán.

Vybudovat dostatečnou infrastrukturu pro datové toky ze Spojených států do Asie se chystá i Facebook, který se za tímto účelem spojil s Googlem. Jejich společný kabel povede z Los Angeles do Hong Kongu. Ve stejnou dobu, kdy byl záměr oznámen, zahájilo svůj provoz také podmořské vedení mezi Oregonem a Japonskem, které taktéž financoval Google.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744