Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Facebook chystá velké změny, slovenským médiím srazil počet interakcí až 12násobně

Facebook chystá velké změny, slovenským médiím srazil počet interakcí až 12násobně

Facebook podle všeho čekají pořádné změny. Tým Marka Zuckerberga totiž v šesti vybraných zemích testuje novou strategii zobrazování kanálu vybraných příspěvků. Jak informoval Denník N, například na Slovensku jsou nyní v tomto kanálu zobrazovány pouze příspěvky přátel a reklamy. Kompletně tak odtud zmizely příspěvky stránek a někteří uživatelé nevidí ani osobní účty lidí, které jen sledovali. Důsledek tohoto kroku Facebooku se projevil okamžitě. Šedesát největších slovenských zpravodajských serverů ve čtvrtek, kdy byla změna spuštěna, zaznamenalo až 4x méně interakcí, než v předchozích dnech. 

Nevinný test nového konceptu sociální sítě, anebo neskrývané vyhlášení války velkým mediálním domům? Aktuální verze Facebooku, kterou společnost právě testuje v šesti zemích včetně Slovenska, nese znaky obojího.

Sociální síť totiž přesunula příspěvky stránek (pages) do nového kanálu průzkumník příspěvků a v klasickém kanálu vybraných příspěvků (news feed) se nyní zobrazují jen příspěvky přátel a reklamy. Toto opatření mělo brutální dopad na počet interakcí slovenských médií. Ve čtvrtek, kdy byla změna zavedená, klesl počet lajkování, komentování a sdílení příspěvků například serveru Plus 7 dní oproti dřívější úrovni 14násobně. Server SME zaznamenal 6.5krát nižší počet interakcí, Nový čas 5krát nižší počet interakcí a Denník N 2.4krát méně interakcí.

Server Medium informuje, že pokud uživatelé chtějí vidět svůj kanál vybraných příspěvků tak, jak jsou zvyklí, mohou si za toto připlatit.

„Zatím jde jen o regionální test. Myslím, že bychom se neměli dívat na propady interakcí na dennodenní bázi, ale spíše bychom měli sledovat dlouhodobé trendy. V některých dnech je na Facebooku více obsahu, proto je v kanálu vybraných příspěvků větší konkurence, což se může projevit na číslech médií,“ uvedl pro Denník N tiskový mluvčí Facebooku.

I přesto však paradoxně návštěvnost mediálních serverů tímto krokem nijak výrazně neutrpěla. Facebook a další sociální sítě jsou přitom pro mnoho médií místem, kde získávají nemalou část svých čtenářů.

Facebook tuto změnu testuje kromě Slovenska i na Srí Lance, Srbsku, Bolívii, Guatemale a v Kambodži. Ve zbytku zemí světa pak společnost v posledních dnech spustila kanál průzkumníka příspěvků i na desktopové verzi, nicméně zobrazují se tam zatím jen příspěvky, které síť vyhodnotila jako pro uživatele zajímavé. 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1