Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Facebook lidi na konci roku tolik nelákal. Proč na něm trávili méně času?

Facebook lidi na konci roku tolik nelákal. Proč na něm trávili méně času?

Uživatelé Facebooku strávili v posledním čtvrtletí loňského roku na oblíbené sociální síti méně času. Firmě navíc poprvé klesl počet každodenních uživatelů v USA a Kanadě. Pokles doby strávené na síti přišel ještě před plánovanými radikálními změnami, které mají zaměřit uživatele jen na "smysluplné" kontakty. Akcie firmy v první reakci na zprávu během elektronického obchodování klesly o pět procent, což bylo pro firmu, která svými výkony překonává očekávání analytiků, nezvyklé.

Později však opět oživily, jak se firma snažila přesvědčit investory, že pokles nebude mít dopad na růst příjmů, uvedl list Financial Times.

Facebook uvedl, že počet hodin strávených na síti v posledních třech měsících roku klesl o zhruba pět procent, tedy téměř 50 milionů hodin denně. Počet každodenních uživatelů v USA a Kanadě se pak snížil na 184 milionů ze 185 milionů v předchozím čtvrtletí.

V lednu Facebook oznámil, že učiní změny ve své nabídce news feed, tedy zobrazování nejnovějších zpráv, ve kterých upřednostní příspěvky od přátel a rodiny před obchodními a zpravodajskými příspěvky.

Generální ředitel Facebooku Mark Zuckerberg minulý měsíc uvedl, že očekává, že čas strávený na síti klesne. Upozornil však současně, že to nutně neznamená, že to bude mít dopad na příjmy, pokud se podaří zvýšit ceny za reklamu nebo najít nová místa, kam lze umístit reklamu, jako jsou Instagram a Facebook Messenger. To částečně uklidnilo obavy investorů i vzhledem k tomu, že průměrná cena za reklamu na Facebooku v posledním loňském čtvrtletí stoupla o 43 procent, upozornila agentura Reuters.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1