Facebook od vás bude chtít nahé fotky. Ochrání vás za to před pomstou expartnera | info.cz

Články odjinud

Facebook od vás bude chtít nahé fotky. Ochrání vás za to před pomstou expartnera

Uživatelé Facebooku dostanou možnost, která má údajně zajistit, že jejich nahé fotografie nikdo neukradne a nezneužije. Od lidí to ovšem vyžaduje bezmeznou důvěru v technologického giganta – lechtivé snímky totiž nejdřív budou muset Facebooku fakticky sami poslat. Sociální síť je následně zahrne do algoritmu, který zamezí jejich zveřejnění bez souhlasu uživatele. Společnost tak chce bojovat s nebezpečím známým pod anglickými slovy „revenge porn“.

Princip je jednoduchý. Fotku, kterou nechcete, aby ostatní viděli, pošlete přes zašifrovaný kanál facebookového Messengeru sami sobě. Facebook vytvoří otisk, jakousi digitální identitu, snímku. Ten půjde kdykoli spárovat s původní fotografií.

Facebook tak využívá technologii, skrze kterou v současnosti blokuje nevhodný obsah. Ta dokáže na základě podobnosti zastavit publikování dosud neprověřených snímků, vyžaduje ale důvěru v administrátory sociální sítě.

„Samozřejmě to neukládá kopii. Snímek je ale stále přenášen a zpracováván. Nechává stopu v paměti a potenciálně také na disku,“ komentuje princip pro server Motherboard expert na digitální média Lesley Carhart.

Novinkou chce Facebook bránit nebezpečnému fenoménu Revenge porn – tedy případům msty, kdy lidé zveřejní na internetu lechtivé snímky expartnera s cílem poškodit ho nebo ho vydírat. Kromě Facebooku by měl algoritmus fungovat také na dalších platformách společnosti, třeba na Instagramu.

Iniciativu spustila firma zatím v Austrálii, kde spolupracuje s tamní vládou. Do budoucna ale plánuje její rozšíření. Funkce by se mohla rozběhnout v Kanadě, Velké Británii nebo USA. Právě mladé Američanky mají s takovým druhem pomsty velký problém. Trápí až deset procent amerických žen pod 30 let.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud