Facebook od vás bude chtít nahé fotky. Ochrání vás za to před pomstou expartnera | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Facebook od vás bude chtít nahé fotky. Ochrání vás za to před pomstou expartnera

Facebook od vás bude chtít nahé fotky. Ochrání vás za to před pomstou expartnera

Uživatelé Facebooku dostanou možnost, která má údajně zajistit, že jejich nahé fotografie nikdo neukradne a nezneužije. Od lidí to ovšem vyžaduje bezmeznou důvěru v technologického giganta – lechtivé snímky totiž nejdřív budou muset Facebooku fakticky sami poslat. Sociální síť je následně zahrne do algoritmu, který zamezí jejich zveřejnění bez souhlasu uživatele. Společnost tak chce bojovat s nebezpečím známým pod anglickými slovy „revenge porn“.

Princip je jednoduchý. Fotku, kterou nechcete, aby ostatní viděli, pošlete přes zašifrovaný kanál facebookového Messengeru sami sobě. Facebook vytvoří otisk, jakousi digitální identitu, snímku. Ten půjde kdykoli spárovat s původní fotografií.

Facebook tak využívá technologii, skrze kterou v současnosti blokuje nevhodný obsah. Ta dokáže na základě podobnosti zastavit publikování dosud neprověřených snímků, vyžaduje ale důvěru v administrátory sociální sítě.

„Samozřejmě to neukládá kopii. Snímek je ale stále přenášen a zpracováván. Nechává stopu v paměti a potenciálně také na disku,“ komentuje princip pro server Motherboard expert na digitální média Lesley Carhart.

Novinkou chce Facebook bránit nebezpečnému fenoménu Revenge porn – tedy případům msty, kdy lidé zveřejní na internetu lechtivé snímky expartnera s cílem poškodit ho nebo ho vydírat. Kromě Facebooku by měl algoritmus fungovat také na dalších platformách společnosti, třeba na Instagramu.

Iniciativu spustila firma zatím v Austrálii, kde spolupracuje s tamní vládou. Do budoucna ale plánuje její rozšíření. Funkce by se mohla rozběhnout v Kanadě, Velké Británii nebo USA. Právě mladé Američanky mají s takovým druhem pomsty velký problém. Trápí až deset procent amerických žen pod 30 let.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.