Články odjinud

Facebook přiznal chyby ohledně muslimů v Barmě. Brutálně nenávistné vzkazy byly na síti i roky

Facebook přiznal chyby ohledně muslimů v Barmě. Brutálně nenávistné vzkazy byly na síti i roky

Facebook se musel znovu vydat pomyslnou uličkou hanby. Přiznal, že postupoval příliš pomalu a laxně v boji proti nenávisti mířené vůči Rohingům. Tato muslimská menšina čelí v Barmě brutálnímu útlaku, který OSN v době vrcholící krize označila v podstatě za etnickou čistku. Drsný osud těchto lidí plnil přední stránky novin, přesto se mu ze strany Facebooku dlouhodobě nedostávalo patřičné pozornosti. Na případ upozornila agentura Reuters.

Agentura ve své zprávě odhalila, že Facebook dokonce dlouhá léta situaci v Barmě podceňoval navzdory častým erupcím etnického násilí. Například v roce 2015 zaměstnával pouze dva lidi hovořící barmsky. Novináři přitom zjistili, že jen od minulého týdne se na síti objevilo více než tisíc příspěvků, komentářů, obrázku a videí útočících na Rohingy a další muslimy.

Materiál obsahující často také pornografické záběry vydržel na Facebooku v některých případech i šest let. Podle Reuters existuje mnoho příspěvků označujících muslimy za „psy a násilníky“ a požadující jejich vyhlazení.

Ve čtvrtečním prohlášení Facebook napsal, že používal nástroje, které měly automaticky odhalovat nenávistné příspěvky. Do budoucna plánuje také posílit personál ovládající místní jazyk, který bude jednotlivé příspěvky přezkoumávat.

Počet těchto zaměstnanců by měl do konce roku stoupnout z 60 na 100. Přímo v Barmě zatím firma nezaměstnává nikoho a spoléhá se na projekt monitorující nesnášenlivost sídlící v malajsijském Kuala Lumpuru.

Facebook podle svých slov zablokoval množství profilů lidí a organizací, kteří nenávistné vzkazy v Barmě šířili. Výzkumníci a lidskoprávní aktivisté ale upozorňují, že sociální síť ohledně nenávisti směrem k Rohingům varovali už před lety. Přesto se šíření příspěvků zastavit nepodařilo a síť k nim zůstávala příliš laxní.

Technologického giganta kvůli Barmě prověřovala také OSN. Ta v březnu prohlásila, že dezinformační kampaně na Facebooku hrály rozhodující roli v provokování poslední vlny násilí proti Rohingům. Těch uprchlo z Barmy do sousedního Bangladéše již více než 700 tisíc.

S nenávistnými vzkazy Facebook měl nebo stále má problém i v ostatních zemích včetně České republiky. Zde se to aktuálně ukazuje například v souvislosti s kauzou kolem napadení mladého muže na koupališti v Dubí na Teplicku. Na populární síti se ve spojitosti s případem objevuje prakticky neuhlídatelný proud rasistických urážek, odsudků, pomluv a vyhrožování smrtí.

Jan Palach: Upálení, čtyři poslední dopisy a dva hroby. Podrobnosti o statečném činu, od kterého uplynulo 50 let, čtěte zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud