Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Facebook přiznal chyby ohledně muslimů v Barmě. Brutálně nenávistné vzkazy byly na síti i roky

Facebook přiznal chyby ohledně muslimů v Barmě. Brutálně nenávistné vzkazy byly na síti i roky

Facebook se musel znovu vydat pomyslnou uličkou hanby. Přiznal, že postupoval příliš pomalu a laxně v boji proti nenávisti mířené vůči Rohingům. Tato muslimská menšina čelí v Barmě brutálnímu útlaku, který OSN v době vrcholící krize označila v podstatě za etnickou čistku. Drsný osud těchto lidí plnil přední stránky novin, přesto se mu ze strany Facebooku dlouhodobě nedostávalo patřičné pozornosti. Na případ upozornila agentura Reuters.

Agentura ve své zprávě odhalila, že Facebook dokonce dlouhá léta situaci v Barmě podceňoval navzdory častým erupcím etnického násilí. Například v roce 2015 zaměstnával pouze dva lidi hovořící barmsky. Novináři přitom zjistili, že jen od minulého týdne se na síti objevilo více než tisíc příspěvků, komentářů, obrázku a videí útočících na Rohingy a další muslimy.

Materiál obsahující často také pornografické záběry vydržel na Facebooku v některých případech i šest let. Podle Reuters existuje mnoho příspěvků označujících muslimy za „psy a násilníky“ a požadující jejich vyhlazení.

Ve čtvrtečním prohlášení Facebook napsal, že používal nástroje, které měly automaticky odhalovat nenávistné příspěvky. Do budoucna plánuje také posílit personál ovládající místní jazyk, který bude jednotlivé příspěvky přezkoumávat.

Počet těchto zaměstnanců by měl do konce roku stoupnout z 60 na 100. Přímo v Barmě zatím firma nezaměstnává nikoho a spoléhá se na projekt monitorující nesnášenlivost sídlící v malajsijském Kuala Lumpuru.

Facebook podle svých slov zablokoval množství profilů lidí a organizací, kteří nenávistné vzkazy v Barmě šířili. Výzkumníci a lidskoprávní aktivisté ale upozorňují, že sociální síť ohledně nenávisti směrem k Rohingům varovali už před lety. Přesto se šíření příspěvků zastavit nepodařilo a síť k nim zůstávala příliš laxní.

Technologického giganta kvůli Barmě prověřovala také OSN. Ta v březnu prohlásila, že dezinformační kampaně na Facebooku hrály rozhodující roli v provokování poslední vlny násilí proti Rohingům. Těch uprchlo z Barmy do sousedního Bangladéše již více než 700 tisíc.

S nenávistnými vzkazy Facebook měl nebo stále má problém i v ostatních zemích včetně České republiky. Zde se to aktuálně ukazuje například v souvislosti s kauzou kolem napadení mladého muže na koupališti v Dubí na Teplicku. Na populární síti se ve spojitosti s případem objevuje prakticky neuhlídatelný proud rasistických urážek, odsudků, pomluv a vyhrožování smrtí.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232