Facebook spouští novou službu. Jeho umělá inteligence rozpozná váš obličej na každé fotografii | info.cz

Články odjinud

Facebook spouští novou službu. Jeho umělá inteligence rozpozná váš obličej na každé fotografii

Facebook zavádí novou službu, která uživatele této sociální sítě upozorní kdykoliv, kdy někdo zveřejní jejich fotografii. Tu totiž umělá inteligence automaticky vyhodnotí a uživateli zašle notifikaci, bez ohledu na to, zda byl někým na fotografii "otagován", či nikoliv. 

„Budeme uživatele informovat ve chvíli, kdy se na nějaké fotografii na facebooku objeví. Ani jej nikdo nebude muset předtím otagovat,“ uvádí ve svém blogovém příspěvku Joaquin Candela, ředitel aplikovaného strojového učení facebooku. +

Za funkcí automatického rozpoznávání obličejů stojí právě strojové učení, slabá forma umělé inteligence. Facebook již tento princip využívá ve rámci funkce, která lidem nabízí k otagování konkrétní přátele, které na fotografii sám rozpozná. 

Sociální síť tuto funkci zavádí proto, aby ztížila možnost kradení identit. Chce, aby měli její uživatelé větší kontrolu nad tím, na jakých fotografiích se vyskytují a zda někdo nevyužívá jejich portrét jako například vlastní profilovou fotografii.

„Nyní to budete vy, kdo bude mít plnou kontrolu nad vašimi fotografiemi na facebooku a budete se moci rozhodnout, zda se na fotografii otagujete, neotagujete, nebo zda zkontaktujete osobu, která fotografii zveřejnila, s žádostí na odstranění fotografie,“ uvedl ředitel.

Notifikace se uživateli zobrazí téměř vždy. Jediný případ, kdy služba nebude fungovat, nastane v případě, že uživatel nebude mezi publikem pro daný příspěvek. Tedy třeba pokud bude fotografie sdílena v soukromé skupině, kam nemá přístup.

Facebook funkci zavádí ve všech regionech, kde působí – kromě Kanady a Evropské unie, kde legislativa zakazuje využívání rozpoznávání obličejů takovýmto způsobem.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud