Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Google chce posouvat zprávy RT a Sputniku ve vyhledávání dolů. Moskva hrozí odvetou

Google chce posouvat zprávy RT a Sputniku ve vyhledávání dolů. Moskva hrozí odvetou

Boj proti dezinformacím šířeným ruskými státními médii je zejména ve Spojených státech v plném proudu. Poté, co se začátkem listopadu musela ruská televize RT (Russia Today) v USA zaregistrovat jako „zahraniční agent“, ji možná čeká další úder, tentokrát ze strany Googlu. Ten prý pracuje na tom, aby se propagandistické články zpravodajských webů RT a Sputnik posunuly ve vyhledávání dolů, což si Kreml nechce nechat líbit. Mateřské společnosti Alphabet Inc., pod kterou Google spadá, tak ruský regulátor médií hrozí, že v takovém případě by proti ní podnikl nutná protiopatření. Informovala o tom agentura Reuters.

Pobouření mediálního regulátora Roskomnadzor, který spadá pod ministerstvo komunikací Ruské federace, vyvolal sobotní výstup ředitele společnosti Alphabet Erica Schmidta na konferenci o mezinárodní bezpečnosti v kanadském Halifaxu. V debatě přitom došlo i na dezinformační články Sputniku a jejich řazení při vyhledávání na Googlu.

„Před pár lety jsme to neviděli,“ řekl o ruské propagandě na internetu Schmidt. „Neuvědomovali jsme si, že to může být tak vše prostupující,“ prohlásil také před publikem. Google podle něj odmítá zprávy z „těchto webů“ úplně smazat a místo toho pracuje na tom, aby se články RT a Sputniku posunuly v žebříčku vyhledávání z předních pozic níž.

Schmidtova slova rozladila šéfa Roskomnadzoru Alexandera Zahrova, který podle agentury Interfax v úterý odeslal společnosti Google dopis, kde žádá vysvětlení. K případným odvetným krokům se ruský mediální regulátor odhodlá po obdržení odpovědi. „Doufáme, že náš názor bude vyslyšen a nebudeme se muset uchýlit k závažnějším“ opatřením, prohlásil Zahrov.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link