Grilování Zuckerberga v Kongresu pokračuje. Šéf Facebooku řekl, že Cambidge Analytica získala i jeho data | info.cz

Články odjinud

Grilování Zuckerberga v Kongresu pokračuje. Šéf Facebooku řekl, že Cambidge Analytica získala i jeho data

Před výborem Sněmovny reprezentantů pro energetiku a obchod pokračuje výpověď šéfa Facebooku Marka Zuckerberga. Uvedl mimo jiné, že i jeho samotného zasáhla kauza kolem firmy Cambridge Analytica, která se dostala k jeho datům. Celkem Facebook přiznává 87 milionů zasažených uživatelů, jejichž údaje se dostaly pokoutně do nepovolaných rukou. Zuckerberg čelí během extrémně sledovaného slyšení v Kongresu už druhý den ostrým dotazům, jak jeho společnost hodlá zajistit ochranu uživatelů. Průběžně přiznává vinu a omlouvá se, že data uživatelů nechránil důsledněji.

Zuckerberg považuje za nevyhnutelné, že komunikační síť bude regulována. Varoval ale poslance, aby ve svých návrzích byli opatrní. Větší firmy jako Facebook mají víc prostředků, aby se regulacím mohly přizpůsobit; menší společnosti by to ale mohlo ohrozit.

Šéf Facebooku, označovaný za jednoho z nejbohatších lidí světa, vypovídal už druhý den na půdě amerického Kongresu o politice své firmy při ochraně uživatelských dat a o roli, kterou mohl facebook sehrát při údajných pokusech Ruska ovlivnit americké prezidentské volby v roce 2016.

Zuckerberg odmítl tvrzení některých poslanců, že uživatelé facebooku nemají dostatečnou kontrolu nad svými osobními daty. "Pokaždé, kdy se kdokoli rozhodne něco na facebooku sdílet, má kontrolu k dispozici. Přímo před sebou, nikoli skrytou kdesi v nastavení," řekl poslancům z výboru pro energetiku a obchod.

Šéf facebooku potvrdil, že v tomto týdnu společnost začala uživatele informovat, zda se jejich data dostala do souboru zneužitého firmou Cambridge Analytica. Neodpověděl přímo na dotaz, zda jeho firma přizpůsobí fungování sociální sítě tak, aby lépe osobní data uživatelů ochránila.

"Realizujeme a budeme realizovat kroky k tomu, abychom omezili rozsah přístupu k těmto datům," řekl Zuckerberg. Audit aplikací, které data využívají, bude ale trvat "mnoho měsíců".

Při úterním slyšení v Senátu, které trvalo pět hodin, si Zuckerberg podle amerických komentátorů počínal úspěšně. Podle televize CNN z parlamentu odešel jako vítěz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud