Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

INFO.CZ vydává svůj první tištěný magazín, připraví vás na budoucnost

INFO.CZ vydává svůj první tištěný magazín, připraví vás na budoucnost

Na stáncích se v pondělí objeví vůbec první vydání nového tištěného magazínu Infolab, který vydává zpravodajský portál INFO.CZ. Na celkem 150 stranách se dozvíte, jakou změnu přináší do našich životů umělá inteligence. Objevuje se v oblastech, které váš život každý den ovlivňují, ale nejspíš o tom nemáte ani tušení. Jde o největší změnu od první průmyslové revoluce, která zcela obrátí jednotlivé národní státy a jejich ekonomiky. A to většinou k lepšímu.

V magazínu mimo jiné naleznete žebříček nejvlivnějších Čechů na poli umělé inteligence. Jejich jména jste dost možná nikdy neslyšeli, ale se všemi jsme mluvili a utvrdili se, že by tato „mladá krev“ měla do chodu České republiky určitě mluvit víc. Do chodu celého světa přitom většina z nich už mluví teď.

Vypravili jsme se taky do nizozemského Utrechtu, kde jsme zkoumali, jak funguje projekt takzvaného nepodmíněného příjmu. Jde o situaci, kdy stát vyplácí každému obyvateli určitou částku (v tomto případě 1000 eur měsíčně), aby se vyrovnal s následky robotizace průmyslu. Pro mnohé to zní jako fantasmagorická představa, ale vězte, že její naplnění je velmi blízko i v Česku.

Z Česka pochází také celá řada skvělých projektů, které se umělé inteligenci a její využití věnují. Byli jsme uvnitř Institutu kybernetiky, který za několik miliard korun vyrostl v Praze a je skutečně místem, jež může zásadně ovlivnit budoucnost celé země. Vůbec špatně na tom nejsou ani v Brně, kde se hned několik start-upů věnuje uplatnění umělé inteligence v praxi, mimo jiné i ve zdravotnictví. Mluvili jsme také s Jozefem Kelemenem, který je v tomto oboru československou legendou. Výzkumu umělé inteligence se věnoval už v 70. letech a dosáhl světového věhlasu.

Můžete si také přečíst s rozhovory s prvním oficiálně uznaným kyborgem, s českým designérem v automobilce Tesla nebo s Čechem, který chrání důležité akce před stále populárnějšími drony. Když se někde objeví jeho dodávka, tak si už pravděpodobně nezalítáte. Dělali jsme také rozhovor s robotem o smyslu života. Se skutečným robotem, s žádnou hračkou pro děti. Jeho odpovědi vás buď pobaví, nebo vyděsí. S robotem ovšem nemusíte jen mluvit. Novináři, kteří vyzkoušeli sex s robotem, vám popíšou nepřeberné množství zážitků, které při značně neobvyklém aktu načerpali.

InfoLabInfoLabautor: Info.cz

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744