Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jeden za všechny, všichni za jednoho. Google, Facebook a Microsoft vytáhly proti teroristům

Jeden za všechny, všichni za jednoho. Google, Facebook a Microsoft vytáhly proti teroristům

Američtí technologičtí giganti Google a Facebook spojily síly a chtějí vytáhnout proti nenávistnému obsahu na internetu, který může nabádat k teroristickým činům. Chtějí se pravidelně potkávat a vyměňovat si zkušenosti a technologie a také intenzivněji spolupracovat s menšími technologickými firmami nebo protiteroristickými experty.

Společně proti teroristům. Americký Facebook a Google, do jehož portfolia spadá videokanál YouTube a sociální síť Twitter, a Microsoft věří, že pokud dají hlavy dohromady, bude se jim lépe odhalovat nenávistný obsah, který nabádá k terorismu. Společnosti to oznámily ve společném prohlášení.

Facebook a Google plánují, že si budou vyměňovat zkušenosti, osvědčené technologie a budou také pravidelně konzultovat nejlepší postupy, jak zabránit možným teroristickým útokům a šíření názorů extremistů po síti. Reagovaly tak na stupňující se tlak ze strany Spojených států amerických a také nejvyšších zástupců Evropské unie. Ty po obou amerických společnostech v souvislosti s přibývajícími teroristickými útoky chtěly, aby více spolupracovaly a sdílely know-how.

Německo v minulosti upozorňovalo na to, že provozovatelé sociálních sítí dostatečně nemažou protiprávní obsah, který mu nahlásí uživatelé. Německá vláda proto v dubnu schválila návrh zákona, podle kterého bude sociálním sítím, které nebudou důsledně mazat protiprávní obsah, hrozit pokuta až 50 milionů eur (1,3 miliardy korun). Parlamentem by měla norma projít ještě před zářijovými volbami.

Technologičtí giganti dále ve svém společném prohlášení slíbily, že budou v budoucnosti více konzultovat také s protiteroristickými experty a do výměny zkušenosti zasvětí i menší technologické firmy, které působí na trhu.

Společnosti se již dříve zavázaly k vytvoření společné databáze, v níž budou „digitální otisky“ šířeného obsahu. Databáze zaznamená pomocí hashtagů obrázky a videa, které podporují terorismus – tedy videa, která slouží pro verbování teroristů nebo násilné teroristické snímky a memy. Pokud na takový obsah narazí jedna ze společností, obsah odstraní z vlastních sítí i zbývající tři.

Přesně před rokem sociální média Facebook, You Tube a Twitter podepsaly kodex chování, ve kterém se zavázaly, že budou bojovat s tzv. hate speech, tedy s nenávistnými projevy na internetu. Jak ukázala nedávná hodnotící zpráva Evropské komise, nejvíce nenávistných vzkazů přitahují migranti a muslimové. Terčem se stává i etnický původ, sexuální orientace a národnost.

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link