Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Majitelé Parlamentních listů si koupili Pravdu. Češi ovládli slovenský deník

Majitelé Parlamentních listů si koupili Pravdu. Češi ovládli slovenský deník

Společnost OUR MEDIA Michala Voráčka a Ivo Valenty posílila na Slovensku, stala se majitelem deníku Pravda. Ten se tak stal součástí rodiny dezinformační webů. Skupina OUR MEDIA mimo jiné vlastní české Parlamentnilisty.cz i slovenské Parlamentnelisty.sk. Informuje o tom web Omediach.com.

„Novým vlastníkem společnosti PEREX, která vydává deník Pravda a provozuje webové portály Pravda.sk, Varecha.sk, Birdz.sk, Avizo.sk, Moment.sk, je společnost OUR MEDIA SR. Jejím stoprocentním akcionářem je česká společnost OUR MEDIA, kterou vlastní podnikatel a senátor Ivo Valenta spolu s mediálním magnátem Michalem Voráčkem,“ informuje deník Pravda na svém webu.

List Pravda je podle dřívějšího průzkumu nejčtenějším „názorotvorným“ deníkem na Slovensku. V žebříčku prodeje tištěného vydání novin loni skončila na třetím místě za bulvárním listem Nový čas a podobně zaměřeným deníkem Plus jeden deň. 

Průměrný denní prodej Pravdy v roce 2017 byl 36 277 výtisků.

„Na slovenském trhu vidíme potenciál k rozvoji našich aktivit. Pravda je silná značka a my máme zajímavé projekty a plány,“ uvedl Voráček, který je předsedou představenstva Our Media SR.

Nejvýznamnějším projektem Voráčka a Valenty jsou Parlamentní listy, které analýzy označují za nejvlivnější platformu, přes kterou se šíří dezinformace. Do jejich mediálního portfolia patří několik regionálních televizí v České republice, Regionální televize CZ, televize Praha TV, televize TVS, TV Brno1.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1