Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Média hrají o přežití, nenechte je zemřít, apelují vydavatelé na europoslance kvůli diktátu Facebooku a Googlu

Přední čeští vydavatelé se obracejí na europoslance kvůli návrhu směrnice o autorském právu na digitálním trhu. V otevřeném dopise, pod kterým je podepsáno 16 členů Unie vydavatelů, na ně apelují, aby podpořili materiál usilující o ochranu novinářů a zpravodajského obsahu před technologickými giganty, jako je Facebook nebo Google, kteří ze zpravodajského obsahu žijí a vydělávají na něm. Vydavatelé proto volají po ochraně a kompenzacích.

„Evropský tisk a evropští novináři nikdy nebyli v tak rozhodujícím okamžiku a vy jste ti, kdo to může změnit,“ stojí v úvodu otevřeného dopisu europoslancům. Podle vydavatelů jsou práva novinářů v on-line prostředí setrvale porušována. Především ze strany monopolních společností Google a Facebook.

„Technologické společnosti zneužívají současné prostředí. Vyvinuly se v moderní mediální domy a staly se agresivní konkurencí pro tradiční média. Žijí z obsahu, který neplatí a za který nesou nulovou odpovědnost. Navíc v Evropské unii ani neplatí daně,“ stojí v textu vydavatelů. Ti žádají ochranu podobnou té, kterou disponují například hudebníci a jejich díla. A také blíže nespecifikované kompenzace.

Podle vydavatelů není překvapením, že duopol Google-Facebook díky výše popsaným výhodám rychle zaujal vůdčí pozici ve světě digitální inzerce. Ve Spojených státech si například ukousl skoro dvě třetiny trhu. „Pro Evropskou unii tuto statistiku neznáme, protože duopol příslušná data nezveřejňuje. To vypovídá hodně o tom, nakolik je transparentní,“ stojí v dopise.

Vydavatelé připomínají lobbistické aktivity zástupců Googlu a Facebooku, které míří i na úředníky a politiky v Bruselu, potažmo v unijních institucích, kde se o nastavení pravidel trhu přímo rozhoduje.

„S ohledem na jejich výsledky je zřejmé, že tyto společnosti nejsou v ohrožení. To ovšem nelze říct o novinářích, kteří požívají nulovou ochranu v on-line prostředí,“ pokračuje apel na poslance. Vydavatelé je žádají, aby schválili návrh včetně klíčových článků 11 a 13, jak navrhuje evropská komise, která si podle signatářů dopisu uvědomuje rizika a snaží se pravidla narovnat.

„Věříme, že si vážíte svobody médií a nenecháte ji pomalu zemřít,“ stojí v závěru dopisu.

Signatáři otevřeného dopisu europoslancům:

PhDr. Libuše Šmuclerová, Czech News Center, a.s.

Ing. Tomáš Tkačík, Ph.D., Business Media CZ, s.r.o.

Jan Mašek, Mladá fronta, a.s.

Petra Fundová, Burda Praha, s.r.o.

Daniel Köppl, Empresa Media, a.s.

Roman Latuske, Economia, a.s.

Ing. Petr Marek, VLTAVA LABE MEDIA, a.s.

RNDr. Jana Pelikánová, IDG Czech Republic, a.s.

Ing. Jan Louka, Czech Press Group, a.s.

Ing. Karin Vedrová, Bauer Media, v.o.s.

Ing. Pavel Pospíšil, Extra Publishing, s.r.o.

Mgr. Romana Černá, Affinity Media, s.r.o.

MSc. a MBA Miloslava Nováková, MAFRA, a.s.

Miloš Štěpař, New look media, s.r.o.

Ing. Jiří Kašpar, JIK-05, spol. s r.o.

Pavel Kvoriak, RF Hobby, spol. s r.o.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744