Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mladé Afghánce uhranul Facebook. Zakládají si na něm falešné účty, aby se mohli seznamovat

Mladé Afghánce uhranul Facebook. Zakládají si na něm falešné účty, aby se mohli seznamovat

Facebook v Afghánistánu zažívá boom. V dosud poměrně uzavřené zemi má už 90 % obyvatel mobilní telefon, a protože předmanželské seznamování na veřejnosti je stále téměř vyloučené, mladí Afghánci k němu využívají právě sociální sítě. Zkoušejí to ale zvláštním způsobem. Muži si vytváří ženské profily a ženy se vydávají na sítích za muže.

Makiz Nasirahmadová dostala jednou na Facebooku nabídku přátelství od neznámé ženy. 24leté Afghánce to nebylo podezřelé. Už se setkala s tím, že její příbuzné používají falešná jména a fotografie, protože jejich rodiny nesouhlasí s tím, aby byly na Facebooku. Proto nabídku přijala. Z nového přítele se ale nevyklubala sestřenice z druhého kolena, ale muž, který se s ní chtěl seznámit.

Podobné případy nejsou ničím neobvyklým. Přestože doby Tálibánu v Afghánistánu pominuly, stále není obvyklé, aby se mladí lidé před svatbou seznamovali na veřejnosti s opačným pohlavím. Přestrojit se za ženu je poměrně komplikované a s nejistým výsledkem, proto volí místní muži radši možnost vytvořit si falešný účet na sociálních sítích a požádat o přátelství dívku, která se jim líbí.

„Muži se velmi často pouští touto cestou, aby se seznámili s dívkami. Dělám to taky a moc mě to baví,” vysvětluje pro magazín The Atlantic 19letý student v Kábulu, který používá svůj ženský profil více než rok. Cílem mužů přitom prý není dívky dlouhodobě obelhávat.

Po prvním kontaktu a získání důvěry muži často vyjdou s pravdou ven a čekají, co se bude dít. Někdy to vyjde, protože dívky samy hledají způsob, jak se seznámit, a chlapec, byť zpočátku pod jinou identitou, si u nich takto získá důvěru, takže v kontaktu pokračují i dál.

Klamání na sociálních sítích ale není obvyklé jen pro mladé Afghánce. Deprivované jsou také dívky, které volí stejnou taktiku. Vytvoří si mužský profil a žádost o přátelství pošlou chlapci, se kterým by se chtěly seznámit. Málokdy se ovšem prý ke své lži přiznají.

Zatímco muži po nějakém čase většinou svoji identitu odhalí, ženy hrají hru většinou až do konce. Místo toho, aby se svému idolu přiznaly, že použily falešný profil, upozorní ho kamarádsky na to, že ví o dívce, které se líbí, a hrají tak roli dobrého kamaráda-dohazovače.

Facebook ovšem v Afghánistánu nepůsobí jen jako seznamovací platforma, ale podobným způsobem umožňuje i stalking a obtěžování. „Myslela jsem, že ji znám. Proto jsem na všechny její otázky odpovídala upřímně,” popisuje afghánská novinářka Maryam Mehtarová. Na sociální síti ji kontaktovala její údajná sestřenice, ze které se vyklubal muž, který z ní lákal osobní informace, kterými ji chtěl vydírat.

Řada žen se proto podobnému obtěžování snaží vyhnout tím, že si zakládají falešné mužské profily. Když vám proto přijde nabídka přátelství z Afghánistánu, nespoléhejte příliš na uvedené pohlaví uživatele.


 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1