Mladé Afghánce uhranul Facebook. Zakládají si na něm falešné účty, aby se mohli seznamovat | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mladé Afghánce uhranul Facebook. Zakládají si na něm falešné účty, aby se mohli seznamovat

Mladé Afghánce uhranul Facebook. Zakládají si na něm falešné účty, aby se mohli seznamovat

Facebook v Afghánistánu zažívá boom. V dosud poměrně uzavřené zemi má už 90 % obyvatel mobilní telefon, a protože předmanželské seznamování na veřejnosti je stále téměř vyloučené, mladí Afghánci k němu využívají právě sociální sítě. Zkoušejí to ale zvláštním způsobem. Muži si vytváří ženské profily a ženy se vydávají na sítích za muže.

Makiz Nasirahmadová dostala jednou na Facebooku nabídku přátelství od neznámé ženy. 24leté Afghánce to nebylo podezřelé. Už se setkala s tím, že její příbuzné používají falešná jména a fotografie, protože jejich rodiny nesouhlasí s tím, aby byly na Facebooku. Proto nabídku přijala. Z nového přítele se ale nevyklubala sestřenice z druhého kolena, ale muž, který se s ní chtěl seznámit.

Podobné případy nejsou ničím neobvyklým. Přestože doby Tálibánu v Afghánistánu pominuly, stále není obvyklé, aby se mladí lidé před svatbou seznamovali na veřejnosti s opačným pohlavím. Přestrojit se za ženu je poměrně komplikované a s nejistým výsledkem, proto volí místní muži radši možnost vytvořit si falešný účet na sociálních sítích a požádat o přátelství dívku, která se jim líbí.

„Muži se velmi často pouští touto cestou, aby se seznámili s dívkami. Dělám to taky a moc mě to baví,” vysvětluje pro magazín The Atlantic 19letý student v Kábulu, který používá svůj ženský profil více než rok. Cílem mužů přitom prý není dívky dlouhodobě obelhávat.

Po prvním kontaktu a získání důvěry muži často vyjdou s pravdou ven a čekají, co se bude dít. Někdy to vyjde, protože dívky samy hledají způsob, jak se seznámit, a chlapec, byť zpočátku pod jinou identitou, si u nich takto získá důvěru, takže v kontaktu pokračují i dál.

Klamání na sociálních sítích ale není obvyklé jen pro mladé Afghánce. Deprivované jsou také dívky, které volí stejnou taktiku. Vytvoří si mužský profil a žádost o přátelství pošlou chlapci, se kterým by se chtěly seznámit. Málokdy se ovšem prý ke své lži přiznají.

Zatímco muži po nějakém čase většinou svoji identitu odhalí, ženy hrají hru většinou až do konce. Místo toho, aby se svému idolu přiznaly, že použily falešný profil, upozorní ho kamarádsky na to, že ví o dívce, které se líbí, a hrají tak roli dobrého kamaráda-dohazovače.

Facebook ovšem v Afghánistánu nepůsobí jen jako seznamovací platforma, ale podobným způsobem umožňuje i stalking a obtěžování. „Myslela jsem, že ji znám. Proto jsem na všechny její otázky odpovídala upřímně,” popisuje afghánská novinářka Maryam Mehtarová. Na sociální síti ji kontaktovala její údajná sestřenice, ze které se vyklubal muž, který z ní lákal osobní informace, kterými ji chtěl vydírat.

Řada žen se proto podobnému obtěžování snaží vyhnout tím, že si zakládají falešné mužské profily. Když vám proto přijde nabídka přátelství z Afghánistánu, nespoléhejte příliš na uvedené pohlaví uživatele.


 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.