Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Muž na facebooku zveřejnil záznam vraždy. Společnost si láme hlavu, jak tomu do budoucna předcházet

Muž na facebooku zveřejnil záznam vraždy. Společnost si láme hlavu, jak tomu do budoucna předcházet

Po zveřejnění videa zachycujícího chladnokrevnou vraždu čtyřiasedmdesátiletého muže se společnost facebook začala zabývat tím, jak se lépe vypořádat s videonahrávkami s násilným a dalším nevhodným obsahem. Informovala o tom agentura Reuters. Sedmatřicetiletý Steve Stephens na svém facebookovém účtu v neděli zveřejnil v krátkém sledu tři videa – na prvním tvrdí, že se chystá spáchat vraždu, na druhém zastřelí Roberta Godwina a na třetím se k činu přizná. Záznam vraždy v Clevelandu přitom na stránkách facebooku zůstal celé dvě hodiny. 

Na jiném videu Stephens zmiňuje svou závislost na hazardu, konstatuje, že vše prohrál a vinu za to, k čemu dojde, připisuje své přítelkyni Joy Laneové. Její jméno donutil vyslovit i Godwina, kterému před výstřelem řekl: „To, co se vám stane, je její chyba.“ V dalším videozáznamu uvádí, že už zabil 13 lidí a nepřestane, dokud jej nechytí. Podle vyšetřovatelů byl Godwin zatím jedinou Stevensovou obětí.

Společnost Facebook v pondělí oznámila, že se začala zabývat tím, jak kontrolu násilného obsahu lépe zvládat. Stevens tři zmíněná videa umístil na facebook v rozpětí několika minut. Jeho účet společnost zablokovala 23 minut po ohlášení videa. „V tomto případě nám první video nikdo neohlásil, dostali jsme pouze hlášení o druhém videu - se střelbou - po více než hodině a 45 minutách poté, co bylo vyvěšeno,“ informoval za společnost Facebook Justin Osofsky.

Jmenovaná žena prostřednictvím textové zprávy televizi CBS potvrdila, že měla s podezřelým několikaletý vztah a že se k ní i jejím dětem choval dobře. Stephens pracoval jako poradce ve společnosti, jež mladým lidem pomáhá rozvíjet profesní schopnosti a najít si práci. Zaměstnavatel si Stevense před nástupem důkladně prověřoval a nic znepokojujícího neobjevil.

Policie po Stephensovi usilovně pátrá už třetí den. Požádala o pomoc veřejnost a vypsala odměnu 50 000 dolarů (1,25 milionu Kč) za poskytnutí informace vedoucí k jeho dopadení. Zároveň vyzvala obyvatele států Ohio, Indiana, Michigan, New York a Pensylvánie k obezřetnosti, neboť Stevens podle ní může být kdekoli. Signál jeho mobilního telefonu byl naposledy detekován v neděli odpoledne ve městě Erie v Pensylvánii, 170 kilometrů východně od Clevelandu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744