Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na Google se řítí pohroma. Bruselu s ním došla trpělivost a dá mu rekordní pokutu

Na Google se řítí pohroma. Bruselu s ním došla trpělivost a dá mu rekordní pokutu

Hluboko do rozpočtu bude muset sáhnout Google. Evropská komise v nejbližších týdnech zveřejní závěry vyšetřování a předpokládá se, že technologické společnosti udělí pokutu za porušování antimonopolních pravidel. Ta by mohla překonat miliardu eur (asi 26,5 miliardy korun), tedy dosud nejvyšší sumu, jakou kontrolní orgány kdy nějaké firmě vyměřily.

Spor Evropské komise s Googlem se táhne od roku 2015, kdy unijní orgán vznesl obvinění. Evropská komise tehdy uvedla, že společnost ve výsledcích internetového vyhledávání systematicky zvýhodňuje vlastní produkt umožňující srovnávání nákupních nabídek. Tím poškozuje konkurenci i spotřebitele.

Mluvčí Evropské komise odmítl případnou výši sankce komentovat. Podle Financial Times ale zřejmě přesáhne miliardu eur, což je dosud nejvyšší pokuta, jakou kdy kontrolní orgány za stejný prohřešek vyměřily. V roce 2009 ji musel zaplatit Intel.

Zmíněná suma představuje zhruba sedm procent z čistého zisku Googlu za minulý rok. Evropská komise přitom může za porušování antimonopolních pravidel vyměřit firmám pokutu ve výši až deseti procent jejich celosvětových tržeb.

Google obvinění dlouhodobě odmítá. Podle právníka společnosti Kenta Walkera nemají žádné faktické, právní ani ekonomické základy. Společnost se podle něj proti rozhodnutí odvolá k evropským soudům.

Už samotný verdikt však může povzbudit konkurenci z řad cenových srovnávačů k dalším žalobám na Google. Firmy by po společnosti mohly požadovat náhradu škody. Googlu navíc hrozí i další sankce od Evropské komise, pokud se s ní nedohodne na pravidlech budoucího fungování.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1