Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejrychlejší mobilní internet měl v únoru opět T-Mobile, zpomalil ale o pět procent

Nejrychlejší mobilní internet měl v únoru opět T-Mobile, zpomalil ale o pět procent

Nejrychlejší mobilní internet měl v únoru opět T-Mobile, který ale proti předchozímu měsíci zpomalil rychlost o pět procent na 42,71 Mbit/s. Jediným operátorem, který si meziměsíčně polepšil, byl v únoru O2. Zrychlil o čtyři procenta na 38,24 Mbit/s. Vyplývá to z měření serveru DSL.cz.

V síti Vodafone se rychlost LTE snížila o dvě procenta na 41,92 Mbit/s. Nejrychlejší 3G síť měl v únoru T-Mobile s průměrem 9,08 Mbit/s.

V pevných sítích rychlost připojení přes telefonní linku xDSL meziměsíčně stagnovala na průměrných 13,65 Mbit/s. Nejvíce si polepšil Vodafone, a to o 15 procent na rychlost 13,33 Mbit/s.

Kabelový internet zrychlil o čtyři procenta na 37,88 Mbit/s a připojení po optických kabelech dosáhlo 27,44 Mb/s, což bylo o 12 procent méně.

Rychlost Wi-Fi sítě má neustále kolísavou tendenci. V únoru klesla o dvě procenta z 15,3 Mbit/s na 14,92 Mbit/s.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1