Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Neúnavný zastánce brexitu končí. Šéfredaktor Paul Dacre po 26 letech odejde z deníku Daily Mail

Neúnavný zastánce brexitu končí. Šéfredaktor Paul Dacre po 26 letech odejde z deníku Daily Mail

Po 26 letech ve funkci v listopadu odejde jedna z nejvýraznějších osobností britské žurnalistiky, šéfredaktor bulvárního listu Daily Mail Paul Dacre, který byl nejdéle sloužícím a nejlépe placeným šéfredaktorem britských novin. V posledních letech se Dacre neúnavně zaměřoval na boj za odchod své země z Evropské unie.

Soudce, kteří rozhodli o tom, že o brexitu musí hlasovat parlament, označil deník na titulní stránce za „nepřítele lidu“, připomíná BBC. S podobnou vervou vedl Daily Mail kampaň například za omezení imigrace nebo igelitek.

Britský labouristický poslanec Chris Bryant dnes na svém twitteru napsal, že Dacre měl na britskou společnost naprosto škodlivý vliv. „Šířil paranoiu ohledně migrantů a cizinců, stigmatizoval homosexuály a útočil na lidi, kteří s ním nesouhlasili,“ uvedl Bryant.

Pod Dacreovým vedením vzrostl náklad Daily Mail z 1,68 milionu výtisků denně na 2,5 milionu výtisků v roce 2003. Daily Mail tak předstihl deník Daily Mirror a stal se druhým nejčtenějším listem po The Sun. Náklad Daily Mail poté klesal, ovšem stejný osud potkal i další britské noviny. Dnes se prodá 1,3 milionu exemplářů Daily Mail denně.

Dacre loni na mzdách a bonusech podle výroční zprávy vydavatelství vydělal 2,4 milionu liber (70 milionů korun). Devětašedesátiletý novinář v listopadu zaujme funkci ve vedení vydavatelství Associated Newspapers, pod které Daily Mail spadá. Jeho nástupce má být podle britského tisku oznámen v nejbližších dnech.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1