Články odjinud

Noviny čekají těžké časy. Tržby jim během pěti let klesnou o pětinu, tvrdí studie

Noviny čekají těžké časy. Tržby jim během pěti let klesnou o pětinu, tvrdí studie

Novinový trh v Česku čekají v příštích letech krušné časy. Podle výhledu poradenské společnosti PwC totiž budou klesat výnosy v tomto odvětví o 4.5 procenta ročně, z loňských 9.2 miliardy by se měly snížit na 7.3 miliardy v roce 2022. Pokles půjde největší měrou na vrub úbytku předplatného.

Noviny však od poklesu tržeb nezachrání ani příjmy z reklamy. Ty by totiž měly v Česku klesat ročním tempem 2.4 procenta, tvrdí studie Global Entertainment & Media Outlook 2018–2022 společnosti PwC. Pokles tržeb u časopisů by měl být mírnější, podle studie dosáhne 1.8 procenta ročně.

Úbytek tržeb z klasického tisku zaznamenává v posledních letech většina evropských a amerických vydavatelských domů. „Českým specifikem je však nízký význam předplatného na financování médií,“ upozorňuje Olga Řehořková, specialistka na média a zábavní průmysl z PwC. „Zatímco v ostatních zemích Evropy zůstanou výnosy z předplatného vyšší než výnosy z inzerce, u nás bude naopak předplatné představovat jen asi 20 procent celkových příjmů.“

Největší český vydavatelský dům Czech News Center (CNC), který vydává mimo deníků Blesk či Sport i zpravodajský server INFO.CZ, jde nicméně proti klesajícímu trendu. Tržby z prodeje novin a časopisů loni vzrostly o 0.3 procenta na 1.06 miliardy korun, tržby z inzerce se pak zvýšily o 7.5 procenta na 890 milionů.

Na rozdíl od klasického tisku zažívají expanzi online média. Jejich výnosy by v příštích letech měly růst průměrně sedmiprocentním tempem, byť z nižšího základu. Zatímco loni činil obrat tištěných médií 9.2 miliardy korun, tak online média vydělala jen 768 milionů. „Online média rostou relativně rychle, bohužel ale z malého základu. Propad tištěných médií tedy výhledově vyrovnat nemohou,“ dodává Řehořková.

Studie společnosti nicméně uvádí, že celé odvětví médií a zábavního průmyslu by v Česku v příštích pěti letech mělo expandovat asi pětiprocentním tempem, hlavní vliv na růst bude mít digitalizace odvětví.