Noviny čekají těžké časy. Tržby jim během pěti let klesnou o pětinu, tvrdí studie | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Noviny čekají těžké časy. Tržby jim během pěti let klesnou o pětinu, tvrdí studie

Noviny čekají těžké časy. Tržby jim během pěti let klesnou o pětinu, tvrdí studie

Novinový trh v Česku čekají v příštích letech krušné časy. Podle výhledu poradenské společnosti PwC totiž budou klesat výnosy v tomto odvětví o 4.5 procenta ročně, z loňských 9.2 miliardy by se měly snížit na 7.3 miliardy v roce 2022. Pokles půjde největší měrou na vrub úbytku předplatného.

Noviny však od poklesu tržeb nezachrání ani příjmy z reklamy. Ty by totiž měly v Česku klesat ročním tempem 2.4 procenta, tvrdí studie Global Entertainment & Media Outlook 2018–2022 společnosti PwC. Pokles tržeb u časopisů by měl být mírnější, podle studie dosáhne 1.8 procenta ročně.

Úbytek tržeb z klasického tisku zaznamenává v posledních letech většina evropských a amerických vydavatelských domů. „Českým specifikem je však nízký význam předplatného na financování médií,“ upozorňuje Olga Řehořková, specialistka na média a zábavní průmysl z PwC. „Zatímco v ostatních zemích Evropy zůstanou výnosy z předplatného vyšší než výnosy z inzerce, u nás bude naopak předplatné představovat jen asi 20 procent celkových příjmů.“

Největší český vydavatelský dům Czech News Center (CNC), který vydává mimo deníků Blesk či Sport i zpravodajský server INFO.CZ, jde nicméně proti klesajícímu trendu. Tržby z prodeje novin a časopisů loni vzrostly o 0.3 procenta na 1.06 miliardy korun, tržby z inzerce se pak zvýšily o 7.5 procenta na 890 milionů.

Na rozdíl od klasického tisku zažívají expanzi online média. Jejich výnosy by v příštích letech měly růst průměrně sedmiprocentním tempem, byť z nižšího základu. Zatímco loni činil obrat tištěných médií 9.2 miliardy korun, tak online média vydělala jen 768 milionů. „Online média rostou relativně rychle, bohužel ale z malého základu. Propad tištěných médií tedy výhledově vyrovnat nemohou,“ dodává Řehořková.

Studie společnosti nicméně uvádí, že celé odvětví médií a zábavního průmyslu by v Česku v příštích pěti letech mělo expandovat asi pětiprocentním tempem, hlavní vliv na růst bude mít digitalizace odvětví.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.