Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Noviny čekají těžké časy. Tržby jim během pěti let klesnou o pětinu, tvrdí studie

Noviny čekají těžké časy. Tržby jim během pěti let klesnou o pětinu, tvrdí studie

Novinový trh v Česku čekají v příštích letech krušné časy. Podle výhledu poradenské společnosti PwC totiž budou klesat výnosy v tomto odvětví o 4.5 procenta ročně, z loňských 9.2 miliardy by se měly snížit na 7.3 miliardy v roce 2022. Pokles půjde největší měrou na vrub úbytku předplatného.

Noviny však od poklesu tržeb nezachrání ani příjmy z reklamy. Ty by totiž měly v Česku klesat ročním tempem 2.4 procenta, tvrdí studie Global Entertainment & Media Outlook 2018–2022 společnosti PwC. Pokles tržeb u časopisů by měl být mírnější, podle studie dosáhne 1.8 procenta ročně.

Úbytek tržeb z klasického tisku zaznamenává v posledních letech většina evropských a amerických vydavatelských domů. „Českým specifikem je však nízký význam předplatného na financování médií,“ upozorňuje Olga Řehořková, specialistka na média a zábavní průmysl z PwC. „Zatímco v ostatních zemích Evropy zůstanou výnosy z předplatného vyšší než výnosy z inzerce, u nás bude naopak předplatné představovat jen asi 20 procent celkových příjmů.“

Největší český vydavatelský dům Czech News Center (CNC), který vydává mimo deníků Blesk či Sport i zpravodajský server INFO.CZ, jde nicméně proti klesajícímu trendu. Tržby z prodeje novin a časopisů loni vzrostly o 0.3 procenta na 1.06 miliardy korun, tržby z inzerce se pak zvýšily o 7.5 procenta na 890 milionů.

Na rozdíl od klasického tisku zažívají expanzi online média. Jejich výnosy by v příštích letech měly růst průměrně sedmiprocentním tempem, byť z nižšího základu. Zatímco loni činil obrat tištěných médií 9.2 miliardy korun, tak online média vydělala jen 768 milionů. „Online média rostou relativně rychle, bohužel ale z malého základu. Propad tištěných médií tedy výhledově vyrovnat nemohou,“ dodává Řehořková.

Studie společnosti nicméně uvádí, že celé odvětví médií a zábavního průmyslu by v Česku v příštích pěti letech mělo expandovat asi pětiprocentním tempem, hlavní vliv na růst bude mít digitalizace odvětví.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1