„Odmítáme tvrzení o normalizaci,“ Vedení RTVS se ohradilo vůči kritice novinářů | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Odmítáme tvrzení o normalizaci,“ Vedení RTVS se ohradilo vůči kritice novinářů

„Odmítáme tvrzení o normalizaci,“ Vedení RTVS se ohradilo vůči kritice novinářů

Vedení veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) se dnes ohradilo proti otevřenému dopisu zhruba dvou set slovenských novinářů, kteří ve čtvrtek kritizovali poměry v RTVS včetně odchodu redaktorů a vedení tohoto média obvinili z normalizace. Tímto pojmem se obvykle označují čistky v politické a hospodářské sféře v Československu po sovětské okupaci z roku 1968.

„Jsme hluboce znepokojeni tím, že výzvu podepsali představitelé mediální obce, pro které by měla být objektivita a nadhled samozřejmostí. Naši redaktoři pracují svobodně, bez omezování a politických zásahů. Důrazně proto odmítám tvrzení o normalizaci a zpochybňování odbornosti a morálního kreditu managementu (RTVS),“ řekl generální ředitel RTVS Jaroslav Rezník na tiskové konferenci spolu s řídícími pracovníky zpravodajství veřejnoprávního rozhlasu a televize.

Autoři v otevřeném dopise tvrdili, že ve vysílání RTVS se začíná projevovat cenzura a že RTVS cíleně šikanuje, omezuje a zbavuje se dlouholetých novinářů, kteří v posledních letech zásadním způsobem přispěli k obnovení důvěry veřejnosti ve veřejnoprávní média. Reagovali na rozhodnutí vedení instituce neprodloužit smlouvy čtyřem externím redaktorům, kteří se v dubnu podepsali pod jiný otevřený dopis kritizující poměry v tomto veřejnoprávním médiu. Na znamení nesouhlasu s poměry v RTVS dříve oznámilo několik redaktorů výpověď.

„Pokud máme zodpovídat za chod zpravodajství, neberte nám právo, abychom alespoň v minimální míře ovlivňovali personální politiku,“ doplnil ředitel sekce zpravodajství a publicistiky RTVS Vahram Chuguryan. Rezník uvedl, že za řídícími pracovníky zpravodajství RTVS si stojí. Od jeho loňského nástupu do čela RTVS došlo na zmiňovaných postech opakovaně ke změnám. Ředitel RTVS už ve čtvrtek před poslanci parlamentního výboru pro kulturu a média odmítl výtky novinářů, že je v RTVS prováděna normalizace.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.