Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Oslava násilí? Po stížnosti britských úřadů YouTube odstranilo 30 hudebních klipů

Oslava násilí? Po stížnosti britských úřadů YouTube odstranilo 30 hudebních klipů

YouTube odstranil kolem 30 hudebních klipů, v jejichž textech podle britských úřadů interpreti oslavují násilí. Londýnská policie požádala o smazání videí v souvislosti s nárůstem počtu vražd a násilných incidentů registrovaným v britské metropoli v posledních měsících. Zaměřila se hlavně na videoklipy nového žánru rapu známého jako drill, napsal dnes deník The Guardian.

„Drill je spojený s texty, které jsou o romantizaci závažného násilí: vražd, útoků nožem,“ řekla minulý měsíc komisařka londýnské policie Cressida Dicková. „Popisují případy pobodání velmi detailně, radostným a vzrušujícím způsobem,“ dodala.

Podle The Guardian zároveň není jasné, zda všechna smazaná videa obsahovala hudbu žánru drill. Policie za uplynulé dva roky požádala YouTube, aby stáhl celkem 50 až 60 klipů, zatím se tak podle informací agentury Press Association stalo zhruba u 30 z nich.

„Gangy se snaží navzájem překonávat v natáčení a obsahu. To, co vypadá jako hudební video může ve skutečnosti obsahovat explicitní výhrůžky jednoho gangu druhému,“ řekl Mike West z londýnské policie s tím, že v dotyčných videích se objevují násilná gesta a „barvité popisy toho, co by tomu druhému udělali“. 

Drill je stylem rapu s kořeny v americkém Chicagu. Pozornost k němu podle britských médií přitáhl v roce 2012 tamní raper vystupující pod pseudonymem Chief Keef svojí skladbou I Don't Like. Texty nového žánru často obsahují do detailů vylíčené násilné incidenty nebo zkušenosti s drogami. „Jestliže je to to, co vidíte ve svém prostředí, budete to jakožto umělec zachycovat ve svých textech,“ vysvětloval v pořadu zpravodajské společnosti BBC jeden z představitelů drillu DJ Bempah.

Autor nedávno vydané knihy o hudbě stylu grime Dan Hancox řekl The Guardian, že vztah mezi hudbou a násilím je v případě drillu mnohem složitější, než u předchozích inkarnací rapu. V některých případech podle něj lze nalézt spojitost mezi konflikty v reálném světě a spory v tom hudebním. „To je verze, kterou prosazovali soudci a i policie věří, že se tak děje,“ uvedl Hancox.

BBC připomíná případ 17letého rapera Juniora Simpsona, který byl v únoru odsouzen na doživotí poté, co s dalšími třemi osobami ubodal 15letého Jermainea Goupalla. Předtím údajně o útoku nožem napsal skladbu. „Naznačil jste, že text nebyl míněn vážně, ale tomu nevěřím. Mám podezření, že jste čekal na správný moment na provedení útoku,“ řekl Simpsonovi soudce Anthony Leonard.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1