Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Oslava násilí? Po stížnosti britských úřadů YouTube odstranilo 30 hudebních klipů

Oslava násilí? Po stížnosti britských úřadů YouTube odstranilo 30 hudebních klipů

YouTube odstranil kolem 30 hudebních klipů, v jejichž textech podle britských úřadů interpreti oslavují násilí. Londýnská policie požádala o smazání videí v souvislosti s nárůstem počtu vražd a násilných incidentů registrovaným v britské metropoli v posledních měsících. Zaměřila se hlavně na videoklipy nového žánru rapu známého jako drill, napsal dnes deník The Guardian.

„Drill je spojený s texty, které jsou o romantizaci závažného násilí: vražd, útoků nožem,“ řekla minulý měsíc komisařka londýnské policie Cressida Dicková. „Popisují případy pobodání velmi detailně, radostným a vzrušujícím způsobem,“ dodala.

Podle The Guardian zároveň není jasné, zda všechna smazaná videa obsahovala hudbu žánru drill. Policie za uplynulé dva roky požádala YouTube, aby stáhl celkem 50 až 60 klipů, zatím se tak podle informací agentury Press Association stalo zhruba u 30 z nich.

„Gangy se snaží navzájem překonávat v natáčení a obsahu. To, co vypadá jako hudební video může ve skutečnosti obsahovat explicitní výhrůžky jednoho gangu druhému,“ řekl Mike West z londýnské policie s tím, že v dotyčných videích se objevují násilná gesta a „barvité popisy toho, co by tomu druhému udělali“. 

Drill je stylem rapu s kořeny v americkém Chicagu. Pozornost k němu podle britských médií přitáhl v roce 2012 tamní raper vystupující pod pseudonymem Chief Keef svojí skladbou I Don't Like. Texty nového žánru často obsahují do detailů vylíčené násilné incidenty nebo zkušenosti s drogami. „Jestliže je to to, co vidíte ve svém prostředí, budete to jakožto umělec zachycovat ve svých textech,“ vysvětloval v pořadu zpravodajské společnosti BBC jeden z představitelů drillu DJ Bempah.

Autor nedávno vydané knihy o hudbě stylu grime Dan Hancox řekl The Guardian, že vztah mezi hudbou a násilím je v případě drillu mnohem složitější, než u předchozích inkarnací rapu. V některých případech podle něj lze nalézt spojitost mezi konflikty v reálném světě a spory v tom hudebním. „To je verze, kterou prosazovali soudci a i policie věří, že se tak děje,“ uvedl Hancox.

BBC připomíná případ 17letého rapera Juniora Simpsona, který byl v únoru odsouzen na doživotí poté, co s dalšími třemi osobami ubodal 15letého Jermainea Goupalla. Předtím údajně o útoku nožem napsal skladbu. „Naznačil jste, že text nebyl míněn vážně, ale tomu nevěřím. Mám podezření, že jste čekal na správný moment na provedení útoku,“ řekl Simpsonovi soudce Anthony Leonard.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1