Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Osobností roku časopisu Time jsou ženy, které promluvily o sexuálním zneužití a spustily "lavinu" #MeToo

Osobností roku časopisu Time jsou ženy, které promluvily o sexuálním zneužití a spustily "lavinu" #MeToo

Osobností roku časopisu Time jsou všechny ženy, které veřejně promluvily o sexuálním zneužívání a obtěžování. Jejich výpovědi, zejména ty, které viní hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina, spustily lavinu výpovědí na sociálních sítích, pro něž se vžil hashtag #MeToo.

Podle časopisu Time je globálně známý hashtag jenom součástí celého problému obtěžování a zneužívání žen, ale nepokrývá zdaleka celé téma. „Tohle je nejrychlejší sociální změna, kterou jsme v posledních několika dekádách mohli vidět,“ uvedl šéfredaktor Time Edward Felsenthal.

Není to poprvé v historii respektovaného magazínu, kdy nevyhrál jednotlivec. Není to ovšem příliš časté. V roce 2014 si titul vysloužili zdravotníci, kteří bojovali s epidemií Eboly v Africe. V roce 2011 zase zvítězili demonstranti během Arabského jara.

Na druhém místě se za ženami, které prolomily mlčení, umístil americký prezident Donald Trump. Ten už dal najevo nelibost, že nevyhrál. Titul osobnosti roku si ovšem odnesl v loňském roce.

Časopis Time uděluje cenu od roku 1927.

 

 

 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1