Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Přelomový rozsudek. YouTube je zodpovědný za svůj obsah, rozhodl rakouský soud

Přelomový rozsudek. YouTube je zodpovědný za svůj obsah, rozhodl rakouský soud

YouTube je odpovědný za svůj obsah. Rozhodl o tom vídeňský soud, který tak dal za pravdu žalobě rakouského komerčního televizního vysílatele Plus 4. Podle soudu YouTube není pouze nestranným zprostředkovatelem videa a má povinnost kontrolovat svůj obsah.

Soud tvrdí, že YouTube roli zprostředkovatele opouští, když odkazuje na jednotlivá videa nebo je třídí do kategorií, doporučuje a monitoruje zájem svých uživatelů. To je přelomový verdikt, jelikož sociální síť o sobě vždy tvrdila, že je pouze prostředníkem, který není zodpovědný za to, co na ni lidé nahrají.

„S tímto rozhodnutím jsme dosáhli milníku ve snaze světových vysílatelů znovu získat svůj obsah a možností využít jej ekonomicky. Média, která sama sebe označují za sociální sítě, musí převzít odpovědnost za obsah, na kterém vydělávají miliony. To je skutečný zvrat,“ domnívá se výkonný ředitel Plus 4 Markus Breitenecker.

Rozhodnutí soudu ještě není konečné. YouTube se proti němu může odvolat. Podle mluvčího videokanálu nyní prozkoumá důvody rozhodnutí. Reagovat může několika způsoby, přičemž nevyloučil ani možnost odvolání.

„YouTube bere ochranu autorských práv velice vážně a poskytuje vlastníkům práv nástroje k ochraně a využití jejich obsahu,“ dodal mluvčí.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1