Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Proruský Aeronet.cz změnil svou adresu. Nově má sídlo v Trumpově mrakodrapu na Wall Street

Proruský Aeronet.cz změnil svou adresu. Nově má sídlo v Trumpově mrakodrapu na Wall Street

Jeden z předních českých konspiračních serverů Aeronet, změnil svou korespondenční adresu. Ta dříve odkazovala do Eidhovenu v Holandsku. Nově uvádí jiný kontakt: 40 Wall Street, New York. Na této adrese stojí jeden z ikonických newyorských mrakodrapů ve vlastnictví amerického prezidenta Donalda Trumpa – Trump Building. 

Aeronet  – či spíše společnost, která má stát za vydáváním tohoto webu – oficiálně sídlí ve 28. poschodí známého mrakodrapu. Společnost American European News, LLC dříve sídlila v holadském Eidhovenu.

Jak zjistil novinář Respektu Ondřej Kundra, šlo ale jen o schránkovou adresu; na místě nikdo společnost neznal a fyzicky na uvedené adrese nebyla k nalezení.

Současné údaje na webu Aeronetu již odkazují k nové adrese: 40 Wall Street, 28th floor New York City, NY 10005 United States. I tato adresa platí za známé sídlo virtuálních kanceláří.

S novináři se nebavíme

HlídacíPes.org se snažil zjistit, kdy a proč ke změně došlo a zda Aeronet hodlá zveřejnit jména zainteresovaných osob. Odpověď na dotazy zaslané přes formulář uvedený na webu přišla poměrně záhy.

„Naše redakce neposkytuje informace o našem provozu, ani o administrativním sídle našeho provozovatele v New Yorku, a to na základě velmi špatných zkušeností s tzv. „novináři“ z ČR v minulosti, kteří nás dlouhodobě a lživě vykreslují jako pro-ruský a konspirační server a vytrvale nás nálepkují v médiích různými přívlastky,“ píše se v první části odpovědi.

Aeronet si dlouhodobě zakládá na anonymitě. Šéfredaktor projektu kupříkladu vystupuje pod pseudonymem Vedoucí kolotoče.

Jak získat adresu „U Trumpa“

Nová adresa Aeronetu je ve Spojených státech v mnoha ohledech proslulá. V červnu 2016 popsali redaktoři agentury Bloomberg ve svém článku historii budovy i se všemi jejími skandály.

Trump Building slouží dnes řadě spekulatnů jako prostor pro získání velmi levného nájmu na Wall Street. Průměrná cena nájmu v Trump Building v roce 2016 se pohybovala okolo 36 dolarů za čtvereční stopu (jeden metr čtvereční je přibližně 10,8 stop čtverečních) v přepočtu okolo 9 589 korun za metr čtvereční ve fyzických prostorách. To je podle Bloombergu o 20 dolarů nižší cena, než je v této části města běžné.

Právě 28. poschodí, kde nyní papírově sídlí i Aeronet, je rozděleno na řadu malých kanceláří a podle Bloombergu stál v ještě v roce 2016 nájem jedné z nich 10 dolarů na hodinu.

Na internetu lze ale dohledat i společnosti, jež nabízejí na 28. poschodí i virtuální kanceláře. Například firma DAVINCI zde nabízí virutální adresu za 69 dolarů měsíčně, nyní tedy asi za zanedbatelných 1 578 korun (při první platbě si firma účtuje ještě příplatek 150 dolarů).

Konkrétně 28. poschodí je nechvalně proslulé tím, že právě díky levným nájmům přitahuje nejrůznějších pochybné firmy.

„Společnosti nacházející se na seznamu ve 28. poschodí jsou například Your Traiding Room – obchodní společnost, jejíž zrušení nařídil australský soud v roce 2012, asijská AIM Incubator CO – jenž se dostala na černou listinu v Malajsii, Stilas International Law – jejímu zakladateli bylo zakázáno provozovat právní praxi ve Virginii a také Ero Capital Corp. – kterou řídí muž usvědčený z podvodu s kreditními kartami,“ vyjmenovává Bloomberg kontroverzní firmy.

Na stejném patře se nyní „ubytoval“ i český Aeronet.

Vyhlášený proruský server

Aeronet bývá označován za proruský konspirační server. Jak udává původní správce internetové domény aeronet.cz, firma Domain Tools ze Seattlu, doména byla zaregistrována v roce 2001 pravděpodobně za účelem informování o amatérském létání. Postupně se však správci serveru vystřídali až se dostal do rukou současné – anonymní – redakce.

Většina autorů na Aeronetu vystupuje pod pseudonymy. Nejproduktivnější autor je šéfredaktor vystupující pod jménem Vedoucí kolotoče.

Jedním z neanonymních přispěvatelů je například člen okresního výboru KSČM v Domažlicích Petr Cvalín, který rovněž komunikuje s redakcí pouze elektronicky.

Redakce HlídacíPes.org požádala autory Aeronetu o konkrétní jména redakčního týmu, ale reakcí byla krátkou odpověď ilustrující to, jak Aeronet vnímá novinářskou práci (přepis je v původním zněním, pozn. red.):

„Není důležité znát jméno pošťáka, je důležité pochopit dopis, který vám přináší. Jak ukazují kauzy fake news MSM médií v USA, např. skandál CNN, jména nejsou zárukou pravdy ve zpravodajství. Tuto tezi učíme naše čtenáře už 3 roky, aby informace zpracovávali vlastní hlavou, ne podle podpisu autora textu. My nejsme důležití, kdo píšeme články. Důležité je to, co píšeme. A důležité je, aby lidé uměli články pochopit, zpracovat, zanalyzovat a závěry použít v praxi ve svém životě, ve své rodině, okolo sebe, mezi přáteli,“ napsal v emailu Vedoucí kolotoče.

Aeronet proslul například svými konspiračními články o rozdávání červených karet na demonstraci proti Miloši Zemanovi, kdy se snažil doložit jejich původ na americké ambasádě.

Dalším známějším dílem bylo šíření poplašné zprávy o výbuchu jaderné elektrárny ve Francii a utajovaném radioaktivním mraku, který občany vyzýval k nákupu dozimetrů a jodových tablet. Proti této dezinformaci se tehdy ohradil Český úřad pro jadernou bezpečnost.

Jedno stěhování již proběhlo

Aeronet má ze sebou již jedno stěhování. Opět spíše virutální. Konkrétně v červnu roku 2015.

„Během včerejšího dne a večera jsme dokončili přesun našeho serveru AE News sem k nám do Holandska, protože situace v Bratislavě již byla neudržitelná,“ psal tehdy administrátor serveru.

Podle správců docházelo k  bezdůvodným problémům s odezvami serveru a nakonec se místo webu zobrazovaly bílé stránky, a to i v nočních hodinách při provozu webu v režimu údržby, tedy bez návštěvníků.

Aeronet na svůj provoz každý měsíc vybírá finance od dárců. Za cílovou měsíční sumu označuje částku 1290 eur, jež má být nezbytná pro chod serveru. Zatím se vždy potřebnou částku podařilo sehnat.

Článek původně vyšel na serveru Hlídací pes. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1