Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rada ČT se ostře ohradila proti útokům Zemana a Soukupa na média. Zpochybňování veřejnoprávní televize je alarmující

Rada ČT se ostře ohradila proti útokům Zemana a Soukupa na média. Zpochybňování veřejnoprávní televize je alarmující

Radní České televize se ostře ohradili proti útokům, které se v poslední době objevily vůči veřejnoprávním médiím. Někteří veřejní činitelé podle ní namísto faktů argumentují polopravdami, manipulativními tvrzeními i vyslovenými nepravdami, stojí v prohlášení, pro které hlasovali všichni radní. Proti útokům prezidenta Miloše Zemana v inauguračním projevu se pak přímo vyjádřil generální ředitel ČT Petr Dvořák.

„Česká televize nesouhlasí s výroky prezidenta republiky na adresu médií, které zazněly v rámci jeho inauguračního projevu,“ prohlásil Dvořák v průběhu jednání. Zdůraznil, že televize podle něj k „inauguraci hlavy státu přistoupila naprosto profesionálně a připravila devítihodinové mimořádné živé vysílání. Přímo na Pražský had vyslala čtyři moderátory, hlavní tváře zpravodajství ČT.“ Na zajištění přenosu se podle něj podílela zhruba stovka pracovníků.

Rada v prohlášení dále uvedla, že za obzvlášť alarmující považuje „zpochybňování samotné existence veřejnoprávních médií, ať už by mělo jít o jejich likvidaci přímo, jejich zestátněním, anebo nepřímo, podřízením jejich financování např. vládě či jiným orgánům politické moci.“

Vůči Zemanovům slovům se dnes chtějí také ohradit demonstranti v několika městech České republiky. Protesty se uskuteční v Praze, v Českých Budějovicích, Táboře či Turnově. Organizátoři prezidentova slova považují za útok na svobodu slova. Poukazují také na to, že Zeman kritiku pronesl ve stejné době, kdy na Slovensku řeší vraždu investigativního novináře.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1