Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Redaktoři MF DNES obvinili v prohlášení Babiše ze lži. Vzpoura se ale nekoná

Redaktoři MF DNES obvinili v prohlášení Babiše ze lži. Vzpoura se ale nekoná

Redaktoři deníku MF Dnes a zpravodajského portálu iDNES.cz se dnes ve společném prohlášení distancovali od chování jejich kolegy Marka Přibila, který byl na nahrávce neznámého původu zachycen, jak se domlouvá s ministrem financí Andrejem Babišem. Přibil byl ve středu po zveřejnění nahrávky vyhozen. Zároveň uvedli, že ministr financí lhal, když říkal, že do deníku nebude zasahovat. Prohlášení zatím podepsalo přes 150 novinářů napříč redakcemi deníku.

„Razantně se distancujeme od chování našeho kolegy, protože je neprofesionální a nemorální. Odmítáme, že Andrej Babiš má jakoukoliv možnost skrytě ovlivňovat nebo manipulovat obsah našich článků. Považujeme za nepřípustné, aby se jakýkoliv novinář scházel s politikem a nabízel mu kompromitující materiály,“ uvádí redaktoři v prohlášení, které má INFO.CZ k dispozici.

Redaktoři zároveň obvinili šéfa hnutí ANO a bývalého majitele vydavatelství MAFRA Andreje Babiše ze lži. Podle nich selhal, když opakovaně prohlásil, že nebude využívat svého postavení k ovlivnění titulů MAFRA. „Z nahrávek vyplývá, že v tomto bodě lhal,“ dodávají redaktoři.

Na nahrávkách zaznívá i jméno ředitele rozvoje MAFRA Františka Nachtigalla. Redaktoři jeho i Babiše v prohlášení vyzvali, aby „všemi silami zabránili opakování podobné situace a vyloučili jakýkoliv politický vliv na práci a obsah novin a zpravodajského webu.“

Po uveřejnění nahrávky již podal výpověď minimálně jeden redaktor, konkrétně člen ekonomické redakce Jan Sůra. „Po 13 letech jsem dal výpověď @mfdnes. Důvody jsou asi všem jasné,“ napsal dnes redaktor na twitteru. Jak řekl pro INFO.CZ, kauza s nahrávkami pro něj „byla poslední kapkou“.

Kvůli nahrávkám byl už včera vyhozen Marek Přibil. Jeho hlas se totiž objevil na nahrávce, na které nabízí Babišovi materiály na ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka a ministra vnitra Milana Chovance. Babiš se ale vyjadřuje proti jejich uveřejnění. Proti „neprofesionálnímu a nemorálnímu“ chování kolegy se dnes redaktoři distancovali.

Právě Přibil byl přitom podle deníku Euro v době pořízení nahrávek prověřován policií kvůli podvržené fotomontáži, na které je Chovanec s nahou dívkou v plzeňském klubu Pantheon. Kauzu kolem fotomontáže v roce 2015 vyvolali novináři Mafry, kteří ale tvrdili, že fotka dorazila do redakce od anonymu. 

Společné prohlášení redaktorů MF DNES
My, níže podepsaní, považujeme za nutné vyjádřit se k audionahrávkám nyní již bývalého komentátora MF DNES Marka Přibila pořízeným na schůzkách s ministrem financí a faktickým vlastníkem vydavatelství Mafra Andrejem Babišem. Razantně se distancujeme od chování našeho kolegy, protože je neprofesionální a nemorální. Odmítáme, že Andrej Babiš má jakoukoliv možnost skrytě ovlivňovat nebo manipulovat obsah našich článků. Považujeme za nepřípustné, aby se jakýkoliv novinář scházel s politikem a nabízel mu kompromitující materiály. Stejně nepřípustná je podle nás pomoc média jakémukoliv politikovi v jeho činnosti. A těmito zásadami se bezvýhradně řídíme. Selhal také Andrej Babiš, který opakovaně prohlásil, že se nebude snažit využít svého vlastnictví k ovlivnění obsahu titulů společnosti Mafra. Z náhrávek vyplývá, že v tomto bodě lhal. Jako redaktoři a editoři redakcí MF DNES a iDNES.cz čestně prohlašujeme, že jsme vždy pracovali a pracujeme v souladu s novinářskou ctí a etickým kodexem, k jehož znění jsme se zavázali. Velká část obou redakcí je tvořena lidmi, kteří v nich působili ještě před majetkovým vstupem Andreje Babiše. Vždy jsme považovali žurnalistiku za svoje poslání. Navzdory kritice veřejnosti a kolegů z branže čestně prohlašujeme, že jsme články nikdy nepsali na zakázku a k novinářské práci přistupovali s maximální možnou objektivitou. Na nahrávkách zaznívá i jméno ředitele rozvoje Františka Nachtigalla, který se měl na možném ovlivňování podílet. Apelujeme na něj, na vedení vydavatelství, šéfredakci i majitele Andreje Babiše, aby všemi silami zabránili opakování podobné situace a vyloučili jakýkoliv politický vliv na naši práci a obsah novin a zpravodajského webu.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1